Galeria

2015/2016

CZERWIEC MIESIĄCEM BEZPIECZEŃSTWA

   Tematyka czerwcowa tradycyjnie już oscylowała wokół wszelkich dziedzin związanych z bezpieczeństwem człowieka. Oprócz zajęć dydaktycznych i naszego wewnętrznego próbnego alarmu przeciwpożarowego gościliśmy w Przedszkolu szereg specjalistów, niemalże doszkalających dzieci w sprawach dbałości o własne zdrowie i życie. Odwiedził nas groźnie wyglądający, ale pięknie ułożony pies ze Stowarzyszenia BENEK, żebyśmy mogli przypomnieć sobie zachowania niezbędne w kontaktach z obcymi/dzikimi zwierzętami. Pani z Poznańskiego Klubu Nurkowego "Nautica" przygotowała piękny pokaz sprzętu nurkowego, przybliżyła dzieciom okazy fauny i flory słono i słodkowodnej oraz "przerobiła" z przedszkolakami zasady bezpiecznego "wakacjowania" nad wodą. Pogotowie ratunkowe wjechało na nasz ogród na sygnale ;-). Dzieci odbyły pogadankę w kręgu podpartą ćwiczeniami na fantomach, użyciem noszy i oglądaniem (tylko i wyłącznie!) resuscytatora. Można było "zwiedzić" karetkę pogotowia, wysłuchać różnych sygnałów, zadawać pytania naszym ważnym gościom. Oczywiście odbyły się też warsztaty naukowe z Panią doktor nauk fizycznych, podczas których przedszkolaki poznały dziwne reakcje chemiczne zachodzące przy użyciu materiałów dostępnych w gospodarstwie domowym. Ponadto, odwiedziła nas Pani policjantka z poznańskiej komendy, rozmawiająca z dziećmi na temat specyfiki zawodu, numerów alarmowych, syuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Ponownie gościliśmy też Mamę Justynki z grupy III, która przeprowadziła z dziećmi jak zawsze niezwykle interesujące zajęcia z daktyloskopii - ach, te gadżety z laboratorium kryminalistycznego... :-) Dziękujemy Pani bardzo!!!
więcej

Dzień Przedszkolaka - 16.06.16

   Festyn rycerski "U Mieszka i Dobrawy" był prze-świe-tny. Dzielni wojowie (i jedna wojowniczka) zapewnili dzieciom moc atrakcji, głównie pod postacią szeregu staropolskich dyscyplin o charakterze sportowym, w których dzieciaki uczestniczyły z prawdziwą przyjemnością i zapałem. Były wyścigi w workach jutowych, toczenie ociosanych pieńków, rzut sakwą do skrzyni, strzelanie z łuku, łowienie drewnianych rybek, tor przeszkód i spektakularny pokaz walk rycerskich z nutką komizmu ;-). Pokonani wojowie czołgali się po naszym ogrodzie, pojękując od ran zadanych "na ulał", a jeden z przedszkolaków miał okazje powalić przy pomocy tarczy czterech zakolczugowanych brutali :-). Dzieci przyjrzały się tym kolczugom, napierśnikom, specyficznemu obuwiu i innym częściom garderoby, których nazw autorka nie spamiętała - głównie skóra i blacha. Tu czy tam jakieś rogi ;-). Generalnie rzecz ujmując Pani i Panowie rycerze odwalili kawał dobrej roboty, zapewniając ciekawe atrakcje naszej (prawie) 150 dzieci. Dziękujemy!
więcej

Wycieczka do Deliparku - 13.06.06

    W tym roku po raz drugi odbyła się wycieczka do DELI Parku. Mimo niepogody dzieci odbyły spacer śladami rezydujących tam na stałę prehistorycznych zwierząt i gigantycznych owadów. Przedszkolaki podziwiały żywe okazy ptactwa i fauny kopytnej. W parku miniatur można się było przyjrzeć zabytkom Europy, Afryki, Ameryki i Azji. Place zabaw usytuowane na świeżym powietrzu zostały z poświęceniem oczyszczone z wody przez pracowników DELI Parku, żeby nasze dzieci mogły skorzystać choć z części sprzętów na świeżym powietrzu. 
więcej

Dziewicza Baza, Kule kąpielowe, Dylu - Dylotki - 1-6.06.16

    Pierwszego czerwca grupa IV odbyła wycieczkę na Dziewiczą Górę znajdującą się w pobliskim Czerwonaku. Wyjazd odbył się we współpracy ze Sportową Szkołą Podstawową NR 29, a konkretnie z pierwszakami, w dużej mierze absolwentami naszego przedszkola :-). Dzieci brały udział w lekcji edukacyjnej z Panem leśniczym, uczestniczyły w warsztatach artystycznych z plastyczką, próbując nowej techniki malowania tuszem przy pomocy leśnych znalezisk. Był czas na piknik i spacer w przepełnionym zapachami akacji powietrzu po deszczu. Obserwowaliśmy żuki gnojarze, pracę mrówek, słuchaliśmy stukotu dzięciołów, oglądaliśmy konwalie (przekwitłe). Wisienką na torcie okazały się być zabawy w wiklinowym labiryncie, który najbardziej fascynował nasze przedszkolaki. Kochamy las - las kocha nas (dopóki przestrzegamy jego reguł).
   Ponadto, Rodzice Natalki z grupy maluszków zorganizowali dla dzieci niezwykły prezent na Dzień Dziecka - warsztaty tworzenia kul kąpielowych metodą, można powiedzieć, rękodzielniczą ;-). Bardzo dziękujemy za zaangażowanie, doskonałe przygotowanie i cudowne wytwory! Ponoć "nie liczy się efekt, tylko sam proces tworzenia", skoro mowa o dzieciach, a tworzenia było co nie miara, więc radość gwarantowana :-).
   Uwieczniliśmy też na zdjęciach kolejny koncert Filharmonii Pomysłów, która pisze o sobie tak: "ekipa DYLU-DYLotek,(...) opowiada dzieciom legendy i śpiewa piosenki warszawskie. Oczywiście w asyście Pana Kota, który tym razem trochę boi się bazyliszka...Piękne przestawienie, porywające piosenki, śliczna Łowiczanka, doskonały akordeonista i niezastąpiony aktor lalkarz (...)" (FP na FB).
więcej

Wycieczka do Nowego Zoo - 20.05.16

    W tematykę "skalno - mineralną" wpisała się też wycieczka autokarowa do Nowego Zoo, w której brały udział wszystkie obecne tego dnia przedszkolaki. A wpisała się dlatego, że zwracaliśmy uwagę na każdy napotkany głaz czy kamyczek, dowiadując się m.in., że po kamieniach skaczą kózki, foki lubią się wygrzewać na skałach, słonie używają wielkich kamieni do drapania się i zeskrobywania błota, itp., itd. Pogoda nam dopisała, niezawodna kolejka dowiozła nas do słoniarni, gdzie urządziliśmy sobie piknik w plenerze. Starsze dzieci zafascynowało dziwne nazewnictwo drapieżnego ptactwa. Wspomniane wcześniej foki zaprezentowały się od strony treningowej, świetnie współpracując z opiekunami w porze karmienia. Zgodnie z harmonogramem pozbyliśmy się nadmiaru odzieży wierzchniej, jak nakazywała amplituda powietrza ;-). Summa summarum, wycieczka była baaardzo udana, chociaż... za krótka (opinia zwierzolubnej autorki).
więcej

Tydzień naukowy: Skały i minerały - 16-20.05.16

   "Skały i minerały" to ostatni z dziesięciu tygodni naukowych, służacych realizacji planu pracy na rok szkolny 2016/2016. "Ciekawy Świat" przypadł dzieciom do gustu - przedszkolaki brały udział w warsztatach z dr nauk fizycznych, bogaciły swoją wiedzę i czerpały radość z proponowanych aktywności w toku zajęć dydaktycznych w temacie, uczestniczyły w edukacyjnych seansach filmowych, odkrywały wraz z rodzicami niespodzianki przygotowywane przez nauczycieli w hallu, w salach i w ogrodzie przedszkolnym. Pośród tygodni naukowych dowiedzieliśmy się więcej na temat: powietrza i wiatru (IX), magnetyzmu u prądu (X) światła, Układu Słonecznego i kosmosu (XI, XII), śniegu i logu (II), mierzenia i ważenia (III) oraz tęczy i deszczu (IV).
   Prezentujemy Państwu "ekskluzywne" ;-) zdjęcia z tygodnia ze "Skałami i minerałami". W poniedziałek koncertowała Filharmonia Pomysłów ze swoją "HEJA - HEJówką" i prawdziwymi góralami spod "samiuśkich Tater". We wtorek wszystkie chętne dzieci ciężko pracowały na warsztatach naukowych, rozgrzebując gipsowe pierogi w poszukiwaniu nieziemskich klejnotów, czyt. kamieni półszlachetnych ;-). Środa i czwartek opiewały w działalność artystyczną, czyli malowanie kamieni na kształt wielobarwnych żuczków oraz wykonywanie autoportretów węglem rysunkowym. Również w środę mieliśmy przyjemność (jak nie zaszczyt!) gościć Tatę z grupy maluchów, który okazał się być geologiem z "wtykami" u paleontologów! Przedszkolaki poznały charakter pracy gościa oraz podziwiały, głównie przy pomocy "oczków i łapek", piękne kryształy, kwarce i inne "Skały i minerały" z małym azymutem na PRAWDZIWE kości dinozaurów i mamuci cios.
Dziękujemy Panu Tacie za zaangażowanie!!! 
więcej

I Olimpiada Przedszkolaka - 11.05.16 r.

    Nasze najstarsze przedszkolaki miały przyjemność uczestniczyć w I Olimpiadzie Przedszkolaka organizowanej przez pobliską >>Sportową Szkołę Podstawową Nr 29<<. Miejscem, gdzie mali olimpijczycy próbowali swoich sił była znana dzieciom hala "Posnania", dzięki czemu wszyscy czuliśmy się swobodnie. Zostaliśmy oficjalnie powitani przez Panią wicedyrektor Krystynę Kusztelak. Nad organizacją zawodów czuwała znana nam z zajęć gimnastyki korekcyjnej Pani Sylwia Obst (pozdrawiamy!!!), porządku pilnowali studenci AWFu i inne, zaangażowane młode osoby (i nie tylko), włączając w to sympatyczne DJ'ki. Wyzwania sportowe były różne - przebieżki tunelem, ćwiczenia równoważne, minikoszykówka, aczkolwiek największą furorę robiły "przedwieczne" deskorolki i osprzęt o nazwie PEDALO, który najtwardszego drwala przyprawiłby o zakwasy ;-). Był czas na wysiłek i na regenerację (napój, poczęstunek), a na sam koniec uradowane dzieciaki dostały upominki. Wszystko było dopięte na ostatni guzik - taka Olimpiada Przedszkolaka to fachowa frajda! Dziękujemy!!!
więcej

Ponownie - Park Orientacji Przestrzennej - 22.04.16

     Ponowna wycieczka do Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach, wybudowanego 3 lata temu na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych, odbyła się 22 kwietnia. "Park jest po prostu bardzo zmyślnym i świetnie wyposażonym placem zabaw doskonale wspierającym rozwój dzieci" (dziecipoznan.pl). Oprócz szeregu sprzętów rozwijających szeroko pojętą sprawność fizyczną i aktywującą większość zmysłów, na terenie POPwO znajdują się piękne ogrody (280 gatunków roślin), staw z molo i mostkiem oraz wieża wiatrów. To tu, to tam rozmieszczone są altany, w których piknikują całe rodziny. 
więcej

Tęczowy ogród - 05.04.16

    Dziękujemy Państwu za piękną mobilizację i osobiste zaangażowanie w obsadzaniu "Tęczowego ogrodu" cudnej urody bratkami!!! Kolorowa rabata cieszy oko z bliska i z daleka, a powstała w związku z tygodniem naukowym o tytule "Tęcza i deszcz". Z racji, iż "kwiecień, plecień..." to i gradu nie brakowało, ale nasze wspólne kwiatuszki przetrwały i oby tak dalej! Jeszcze raz dziękujemy! :-)
więcej

Marzec w obiektywie

    17 marca chętne przedszkolaki wzięły udział w wycieczce do Bramy Poznania na zajęcia edukacyjne pod hasłem: „Spotkanie u Mieszka i Dobrawy”. "Lekcja" w sali warsztatowej miała na celu poszerzenie wiedzy dzieci w dziedzinie przede wszystkim historii, niemniej w naszym przedziale wiekowym nie mogło zabraknąć akcentu plastycznego i muzyczno-ruchowego.
   21-23 marca popełniliśmy uroczyste całopalenie Marzanny (zgodnie z tradycją i zasadami BHP;-)). Ilość zdjęć niemała, zebrana z różnych źródeł, toteż i Marzanna "hajcuje się" nie po kolei. Ważne, że dzieci zadowolone z widowiska, zima oficjalnie za nami, a sezon ogrodowy wkrótce rozkwitnie w pełni! Ponadto w przedszkolu pojawił sie wyczekiwany gość, a mianowicie Zając, który z okazji Świąt Wielkiej Nocy obdarował dzieci prezencikami. Najpierw trzeba się było troszkę wysilić, powypatrywać, naganiać długouchego, co to ma słuchy, a nie uszy, i omyk zamiast ogona (itd...). Koniec końców ubawieni, wywietrzeni, pożegnaliśmy Zajączka (czytaj - pogoniliśmy), bo skończyły mu się gratisy ;-). Taki był nasz marzec!
więcej