Galeria

2015/2016

Mikołajkowe szaleństwo w Fabryce Śmiechu Michałek - 09.12.15 r.

    Współczesne, powstające w szybkim tempie "kryte" place zabaw podbijają serca dzieci i dorosłych, którzy mogą jednocześnie upiec kilka pieczeni na jednym ogniu: sprawić pociechom radość, wspierać ich rozwój i... zrobić zakupy w hipermarkecie :-). Z tym rozwojem to nie "pic na wodę". Place zabaw to dobrodziejstwo zarówno dla ciała, jak i umysłu (warto przyjrzeć się >>temu plakatowi<<). Kontunuacja corocznych, mikołakowych harców w "Michałku" trwała dwie godziny. Bogata oferta placu sprawia, że każde dziecko skorzysta z preferowanych aktywności. Przedszkolaki z grupy IV spytane, co najbardziej podobało im się na placu zabaw mówiły najczęściej o "małpim gaju", trampolinach, o głównym basenie z kulkami i dmuchanym zamku, aczkolwiek jednej z dziewczynek najbardziej przypadł do gustu niewielki "księżniczkowy" pałacyk, toteż dla każdego coś miłego. Fotografie dzieci mówią same za siebie - uśmiech dziecka powinien być zawsze priorytetem (pod warunkiem, że nikomu i niczemu innemu nie dzieje się krzywda :-)).
więcej

Wycieczka grupy IV do Fabryki Bombek w Gnieźnie - 07.12.15 r.

   W poniedziałek, dnia 7 grudnia dzieci z grupy IV udały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek "Kadpol" w Gnieźnie. Zostaliśmy tam zaproszeni przez podstawówkowiczów ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 29, która mieści się w naszym sąsiedztwie i "przejmuje kaganek oświaty", rekrutując przedszkolnych absolwentów :-). Notabene jechaliśmy z kilkoma "wyrostkami", którzy w ubiegłym roku pożegnali się z naszą placówką.
   60-kilometrową podróż autokarem umilił nam seans filmowy o przygodach renifera Rudolfa (bardzo pouczająca, pięknie rozśpiewana bajka), toteż nikt nawet nie zmrużył oka ani w jedną, ani w drugą stronę (dwie części Czerwononosego :-)). Na miejscu powitali nas sezonowi przebierańcy, prowadząc grupę poprzez kolejne działy produkcji bombek, mieszczące się w różnych budynkach. Odwiedziliśmy, kolejno: dmuchalnię, srebrzalnię, lakiernię, dekoratornię i sklepik. Mnie osobiście (autorka, nauczycielka;-)) najbardziej podobały się połyskliwe, srebrne "bańki", ale ja to sroka jestem, natomiast dzieci wolały malowane kucyki, Zygzaki McQueeny i Angry Birdsy (bombki "szyte na miarę";-)). Na okoliczność drugiego śniadania została nam udostępniona jadalnia - było całkiem uroczyście. Otaczał nas prawdziwie świąteczny klimat. Można było odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w fabryce Św. Mikołaja, brakowało tylko muzyki rodem z amerykańskich filmów. Dziękujemy dzieciom i nauczycielom SSP29 za zaproszenie i towarzystwo!
   Dziękujemy również wszystkim uczestnikom warsztatów nietypowych ozdób choinkowych, które odbyły się w sali grupy I dnia 4 grudnia. "Kosmiczna" choinka autorskiej konstrukcji udekorowana została cudnymi, planetarnymi bombkami, spodkami kosmicznymi i wygląda, jak nie z tej Ziemi :-).
więcej

Iluzjonista w przedszkolu - 26.11.15

   Z okazji zbliżających się Andrzejek, do przedszkola zawitał iluzjonista z prawdziwego zdarzenia ;-). Prawdą jest, że trening czyni mistrza, toć Pan magik do perfekcji opanował przebieranie paluchami, czego rezultatem były pojawiające się, znikające i cudem rozmnażające się piłeczki. Generalnie dzieciom bardzo się podobało - chórem wypowiadały magiczne zaklęcia, chętnych do asystowania sztukmistrzowi było więcej, niż Pan magik pewnie zna sztuczek. Naśmialiśmy się trochę, a po wszystkim, w czasie tzw. wolnym od zajęć dydaktycznych, dzieci same przeobrażały się w "czarodziejów", wymyślając własne sztuczki i organizując występy. Nasz gość atrakcją i inspiracją - miło :-).
więcej

Wycieczka do Rogalowego Muzeum - 19.11.2015 r.

W listopadzie dzieci z grupy V i VI wyjechały do Muzeum Rogala Świętomarcińskiego, znajdującego się na ul. Klasztornej w Poznaniu. Poznały tam podstawowe słówka z gwary poznańskiej, np.: mela - dziewczyna, szczun - chłopak, pyry - ziemniaki, kejter - pies i wiele innych. Przypomniały sobie również poznaną na zajęciach w przedszkolu legendę związaną z rogalami świętomarcińskimi i św. Marcinem. W końcu przedszkolaki mogły wykazać się umiejętnościami kulinarnymi przygotowując w parach własne rogaliki. Ostateczne podczas degustacji rogali świętomarcińskich dzieci obejrzały historię powstania państwa polskiego.
więcej

Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka - 05.11.15

   Uroczystość Pasowania to już tradycja. Tym razem dopiero w listopadzie, ale dzięki temu maluszki mogły przygotować bogaty repertuar piosenek i tańców na swoje pierwsze publiczne występy. W repertuarze pojawiły się, m.in. piosenki "Do przedszkola idzie maluch", "Małe, czerwone jabłuszko", wiersz "Tak się nudziłem", piosenka ilustrowana ruchem "Niedźwiadek" oraz taniec do piosenki "Buraczek i cebulka". Pani dyrektor pasowała wszystkich małych rycerzy i rycerki ;-) wielką kredką, bez której rzecz jasna nie byłoby imprezy. Każdy otrzymał swój pamiątkowy dyplom. Starsze przedszkolaki powitały maluszki odśpiewaniem Hymnu Przedszkola nr 127 (gr IV), "rozśpiewaną potańcówką" pt. "A ja patrzę, a ja słucham..." oraz piosenką "Wesołe nutki". Wszystko to bardzo pięknie... :-). Równie pięknie pojednoczyły się rodzeństwa i pobawiły się razem dzieci z grup starszych i najmłodszych - zapraszamy do oglądania zdjęć!
więcej

Elektryczność i magnetyzm - warsztaty i stoiska naukowe - 21 i 23 10.2015 r.

   W ramach realizacji planu rocznego "Ciekawy świat", każdego miesiąca zajmujemy się inną dziedziną wiedzy, rozbudzamy sferę poznawczą, dowiadujemy się "jak to jest zrobione", odpowiadamy na wiele pytań z kategorii: "dlaczego...". Pomaga nam w tym zaprzyjaźniona Pani Fizyk, która na drodze prostych w odbiorze doświadczeń objaśnia dzieciom zasady funkcjonowania kolejnych zjawisk. Tym razem "padło" na elektryczność i magnetyzm, i choć brzmi to poważnie, wcale nie było "drętwo" ;-). Najbardziej spodobał mi się (autorce niniejszej notatki, asystentce na warsztatach) wyścig puszek, popychanych "naładowanymi" balonami. Z przyjemnością użyczyłam swojej czupryny pod balony chłopców, których włosy miały znikome właściwości "ładujące" ;-). Fajną sprawą są magnesy neodymowe, tak silne, że dla ich rozdzielenia trzeba ukończyć 5 rok życia! Przyznam również, że nie wiedziałam, iż przy pomocy naelektryzowanej linijki mogę oddzielić pieprz od soli ;-). Tak całkiem serio - warsztaty bardzo ciekawe, zaskakujące rezultaty doświadczeń, trochę śmiechu, trochę wysiłku umysłowego, czyli wszystko tak, jak trzeba.
   Powodzeniem cieszyły się też nasze stoiska naukowe z elektrycznością i magnetyzmem w roli głównej, które odwiedzac można było w piątkowe popołudnie (23.10). Dzieci z lubością wyławiały z wody magnetyczne rybki, przeszukiwały "wykrywaczem metalu" piasek w poszukiwaniu skarbów, bawiły się labiryntami i układankami magnetycznymi. Ponadto można było doświadczyć, jak funkcjonuje "mały majsterkowicz", pobawić się "kulą, która czyni prąd" (plazmową), albo po prostu postawić sobie włosy na sztorc przy użyciu balonu :-).
Sympatycznie!
więcej

Benek, czyli gady w Przedszkolu - 14.10.2015 r.

    W połowie października odwiedzili nas mili Państwo ze Stowarzyszenia "Benek". Za tą wesołą nazwą kryje się cały szereg bolesnych historii, związanych z cierpieniem zwierząt. Dobra wiadomość jest taka, że Pan Michał i inni ludzie z "Benka" mówią STOP wszelkiej krzywdzie wyrządzanej żywym stworzeniom, niezależnie od tego, czy chodzą, latają, pełzają, mają futro, łuski, czy nawet rogi. Warto wesprzeć Ich działania (Stowarzyszenie Benek w Internecie, również na Facebooku). Wracając do meritum - przedszkole odwiedziły autentyczne "gadziny", dwa węże (w tym boa dusiciel) i jaszczurka (agama brodata). Pan Michał z przejęciem i widoczną gołym okiem sympatią (o ile nie miłością!) do zwierząt opowiadał o faktach, związanych z życiem swoich podopiecznych, nie zapominając o przestrodze, zgodnie z którą trzeba być naprawdę stuprocentowym fachowcem, żeby zajmować się wymagającym gadem egzotycznym (najlepiej niech każdy, kto ma zwierzę, będzie fachowcem w jego dziedzinie:-)). Nasze dzieci z reguły bez lęku przeżyły spotkanie z tymi niezwykłymi stworzeniami, natomiast jeśli już pojawiła się obawa przed głaskaniem węża, Pan Michał robił "czary mary" i rączuchna wędrowała w stronę łusek (z małymi wyjątkami). Bardzo dziękujemy za odwiedziny w naszym przedszkolu!
więcej

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach i pierwszy miesiąc na basenie

   Wycieczka do >>Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach<<, wybudowanego raptem 3 lata temu na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych, odbyła się 6 października. "Park jest po prostu bardzo zmyślnym i świetnie wyposażonym placem zabaw doskonale wspierającym rozwój dzieci" (dziecipoznan.pl). Oprócz szeregu sprzętów rozwijających szeroko pojętą sprawność fizyczną i aktywującą większość zmysłów (prócz smaku, choć z doświadczenia wiemy, że dzieci, w chwilach naszej nieuwagi, gustują w piasku:-)), na terenie POPwO znajdują się piękne ogrody (280 gatunków roślin), staw z molo i mostkiem oraz wieża wiatrów. To tu, to tam rozmieszczone są altany, w których piknikują całe rodziny - bo warto!
   Ponadto, nasze przedszkolaki na dobre zadomowiły się na pobliskiej pływalni. Sympatyczni instruktorzy prowadzą aktrakcyjne zajęcia, na których nie brakuje śmiechu w zabawach z "makaronami" (np. "koniki", "pociąg"), aczkolwiek wymagane jest również skupienie i własna inicjatywa. Słowem - pełna profeska :-).
więcej

Tydzień powietrza i wiatru - 21-25.09.15

   W roku szkolnym 2015/2016 zajmujemy się "Ciekawym światem", w związku z czym każdy kolejny miesiąc, a w nim wybrany tydzień, poświęcamy na naukowe eksploracje, związane z konkretną dziedziną. We wrześniu zajmowaliśmy się wdzięczną tematyką "Powietrza i wiatru", której dotyczyły zarówno zajęcia dydaktyczne, jak i warsztaty naukowe. Dzieci obejrzały film przyrodniczy (atmosferyczny?;-)) o sile huraganów, a wszystkie chętne przedszkolaki przyniosły cudnej urody wiatraczki na wystawę konkursową. Zwyciężył największy, najokazalszy wiatrak, gratulujemy! Zwieńczeniem "zapowietrzonego" tygodnia był nasz "Wiatrodzień" - kolorowy i bajeczny dzień na ogrodzie, kiedy to wszyscy mili Goście mogli podziwiać zarówno konkursowe wiatraczki, jak i wietrzne ozdoby wykonane przez dzieci na zajęciach. Ogród wyglądał prześwietnie, a co sprawniejsze umysły i dłonie wypełniły przestrzeń powietrzną papierowymi samolotami ;-). Dziękujemy za dobrą i mądrą zabawę!
więcej

Wycieczka do Deliparku - 16.09.2015 r.

   "DELI Park", początkowo zagadkowy, okazał się być fantastycznym, bajkowym światem, łączącym ze sobą rozrywkę i edukację, bogatym w wypielęgnowaną przyrodę i obfitującym w urokliwe widoki. Podróż autokarem do miejscowości Trzebaw trwała raptem pół godziny (z minutami), natomiast czasu, by w stu procentach zgłębić sekrety Deliparku było nie dość, oj, nie dość! Przedszkolaki spacerowały, podziwiając dostępne atrakcje: prehistoryczne zwierzaki, gigantyczne owady, minizoo oraz park miniatur. Wybawiły się na jednym z dostępnych placów zabaw, a wszystko to możecie Państwo obejrzeć na zdjęciach. Oko konesera dostrzeże te pyszne ogrody, cudne dyniowe pole i podniebną przestrzeń, która aż się prosi, żeby ją zasiedlić któregoś miłego weekendu ;-). Przyjemnego oglądania!
więcej