Galeria

2015/2016

"Mroźne dni" - 15-19.02.2016 r.

    "Mroźne dni" dały się we znaki zarówno przedszkolakom jak i personelowi - frekwencja z tendencją spadkową, podobnie, jak aktualizacje w niniejszej galerii ;-). W ramach nadrabiania zaległości przedstawiamy Państwu zdjęcia z tygodnia doświadczeń z lodem, na których znajdują się również "migawki" z kilku śnieżnych (i nie tylko) dni w ogrodzie. Przede wszystkim jednak odbyły się warsztaty naukowe, przy okazji których dzieci mogły się dowiedzieć, z czego można wykonać sztuczny śnieg, jakie właściwości ma lód oraz czym jest zaskakujący lód "suchy". Powodzeniem cieszyło się nasze hallowe stoisko z płynem nienewtonowskim (zrobionym ze skrobii i wody), w którym można było sobie "poglagrać" przekonując się, że to jednakowoż ciekłe, jak i stałe. Mamy również nadzieję, że smakowały wszystkim zamrożone soki ;-). Ponadto dzieciaki odbyły wycieczkę na lekcję muzealną do MN, podczas której okazało się, że śnieg niekoniecznie jest biały i w ogóle jak to "drzewiej" bywało, bo do muzeum chodzić warto!
więcej

Dni Babci i Dziadka - 1-5.02.2016 r.

 Z racji, iż Dni Babci i Dziadka obfitowały we wszelkiego rodzaju urządzenia upamiętniające (aparaty fotograficzne, telefony, tablety), zamieszczamy na stronie zaledwie kilka ujęć z minionych uroczystości. Dziękujemy wszystkim znamienitym Gościom za przybycie w tak licznym gronie. Podziękowania należą się również Przedszkolakom, które, od maluchów po starszaków, włożyły wiele trudu w naukę słów piosenek, ról, kroków, interpretacji instrumentalnych i innych małych-wielkich gestów składających się na wspaniałe występy. Takie wydarzenie to także wysiłek Rodziców w wykonanie strojów - gratulujemy pomysłowości! Zawsze jest nam (nauczycielkom) miło, choć nie bez lekkiej tremy, kiedy możemy uczestniczyć w tworzeniu rodzinnych wspomnień :-).
więcej

Balik karnawałowy - 15.01.16 r.

    Tradycyjnie w miesiącu styczniu odbywa się u nas balik karnawałowy dla wszystkich przedszkolaków, prowadzony przez profesjonalnych animatorów imprez dziecięcych. Tym razem tematem przewodnim zabawy był "Kosmos", który, zgodnie z duchem planu rocznego "Ciekawy świat", zawojował przedszkole w minionych miesiącach. Pośród astronautów, bohaterów "Gwiezdnych Wojen", ufoludków wszelkiego koloru i wzoru, cudnej urody i pomysłu gwiazdek, słoneczek i nie mniej cudnych potworasów, znalazło się miejsce dla strojów tradycyjnych, aczkolwiek niewykluczone, że istnieje gdzieś Planeta Dziki Zachód, albo świat, w którym żyją same Elzy z "Krainy Lodu" :-). Można się spodziewać, że hymnem tej planety jest piosenka pt. "Mam tę moc"! Jak zwykle gratulujemy Rodzicom, którzy wykonali przebrania dla dzieci samodzielnie. Autorka niniejszej notatki uszyła potomkowi kask Lorda Vadera, którego Lord Vader niestety nosić nie mógł, bo ciągle drapał się w przyłbicę ;-).
więcej

Święta Bożego Narodzenia w Przedszkolu

    Mili Państwo! Święta w naszej placówce to czas wyjątkowy, zarówno dla dzieci, jak i "przeterminowanych" szczęśliwców (czyt. dorosłych), którzy mają okazję przekroczyć próg przedszkola w tym zaczarowanym czasie. Gwiazdor i Jego Pani, którą u nas nazywamy "Śnieżynką", już od 6:00 "garowali" pod bramą, dzwoniąc dzwonkami i częstując ranne ptaszki cukierasami.
   Po pierwszym śniadaniu dzieci z grupy III wystąpiły dla wszystkich przedszkolaków z "Jasełkami", które były tak piękne i wizualnie (wspaniałe stroje wykonane przez Rodziców), i wokalnie, i tanecznie, i instrumentalnie, że autorce niniejszej notatki łezka zakręciła się w oku. Co prawda niektórym maluchom też pojawiły się łezki, ale o gustach się nie rozmawia ;-).
   Przy uroczyście nakrytych stołach i wszystkich możliwych lampkach, światełkach i girlandach wetkniętych do kontaktu (pod kontrolą Pana BHP-owca) dzieciaki, uprzednio częstując się opłatkiem, zasiadły do grupowych Wigilii, pałaszując barszczyk, pierogi i makowiec (kochane Panie Kucharki!).
   W tym roku Gwiazdor przyjmował osobiście na hallu przedszkola, ponieważ Jego stareńkie stawy odmówiły wniesienia ok. 30-kilogramowych pudeł na piętro, natomiast kobiecy personel przedszkola nie ma tyle "pary w łapach" (gdzie są poborowi, ja się pytam?!) ;-). Tegoroczne Święta, mimo braku śniegu, były bardzo klimatyczne, co widać na zdjęciach, do których obejrzenia niniejszym zapraszamy.
więcej

Mikołajkowe szaleństwo w Fabryce Śmiechu Michałek - 09.12.15 r.

    Współczesne, powstające w szybkim tempie "kryte" place zabaw podbijają serca dzieci i dorosłych, którzy mogą jednocześnie upiec kilka pieczeni na jednym ogniu: sprawić pociechom radość, wspierać ich rozwój i... zrobić zakupy w hipermarkecie :-). Z tym rozwojem to nie "pic na wodę". Place zabaw to dobrodziejstwo zarówno dla ciała, jak i umysłu (warto przyjrzeć się >>temu plakatowi<<). Kontunuacja corocznych, mikołakowych harców w "Michałku" trwała dwie godziny. Bogata oferta placu sprawia, że każde dziecko skorzysta z preferowanych aktywności. Przedszkolaki z grupy IV spytane, co najbardziej podobało im się na placu zabaw mówiły najczęściej o "małpim gaju", trampolinach, o głównym basenie z kulkami i dmuchanym zamku, aczkolwiek jednej z dziewczynek najbardziej przypadł do gustu niewielki "księżniczkowy" pałacyk, toteż dla każdego coś miłego. Fotografie dzieci mówią same za siebie - uśmiech dziecka powinien być zawsze priorytetem (pod warunkiem, że nikomu i niczemu innemu nie dzieje się krzywda :-)).
więcej

Wycieczka grupy IV do Fabryki Bombek w Gnieźnie - 07.12.15 r.

   W poniedziałek, dnia 7 grudnia dzieci z grupy IV udały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek "Kadpol" w Gnieźnie. Zostaliśmy tam zaproszeni przez podstawówkowiczów ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 29, która mieści się w naszym sąsiedztwie i "przejmuje kaganek oświaty", rekrutując przedszkolnych absolwentów :-). Notabene jechaliśmy z kilkoma "wyrostkami", którzy w ubiegłym roku pożegnali się z naszą placówką.
   60-kilometrową podróż autokarem umilił nam seans filmowy o przygodach renifera Rudolfa (bardzo pouczająca, pięknie rozśpiewana bajka), toteż nikt nawet nie zmrużył oka ani w jedną, ani w drugą stronę (dwie części Czerwononosego :-)). Na miejscu powitali nas sezonowi przebierańcy, prowadząc grupę poprzez kolejne działy produkcji bombek, mieszczące się w różnych budynkach. Odwiedziliśmy, kolejno: dmuchalnię, srebrzalnię, lakiernię, dekoratornię i sklepik. Mnie osobiście (autorka, nauczycielka;-)) najbardziej podobały się połyskliwe, srebrne "bańki", ale ja to sroka jestem, natomiast dzieci wolały malowane kucyki, Zygzaki McQueeny i Angry Birdsy (bombki "szyte na miarę";-)). Na okoliczność drugiego śniadania została nam udostępniona jadalnia - było całkiem uroczyście. Otaczał nas prawdziwie świąteczny klimat. Można było odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w fabryce Św. Mikołaja, brakowało tylko muzyki rodem z amerykańskich filmów. Dziękujemy dzieciom i nauczycielom SSP29 za zaproszenie i towarzystwo!
   Dziękujemy również wszystkim uczestnikom warsztatów nietypowych ozdób choinkowych, które odbyły się w sali grupy I dnia 4 grudnia. "Kosmiczna" choinka autorskiej konstrukcji udekorowana została cudnymi, planetarnymi bombkami, spodkami kosmicznymi i wygląda, jak nie z tej Ziemi :-).
więcej

Iluzjonista w przedszkolu - 26.11.15

   Z okazji zbliżających się Andrzejek, do przedszkola zawitał iluzjonista z prawdziwego zdarzenia ;-). Prawdą jest, że trening czyni mistrza, toć Pan magik do perfekcji opanował przebieranie paluchami, czego rezultatem były pojawiające się, znikające i cudem rozmnażające się piłeczki. Generalnie dzieciom bardzo się podobało - chórem wypowiadały magiczne zaklęcia, chętnych do asystowania sztukmistrzowi było więcej, niż Pan magik pewnie zna sztuczek. Naśmialiśmy się trochę, a po wszystkim, w czasie tzw. wolnym od zajęć dydaktycznych, dzieci same przeobrażały się w "czarodziejów", wymyślając własne sztuczki i organizując występy. Nasz gość atrakcją i inspiracją - miło :-).
więcej

Wycieczka do Rogalowego Muzeum - 19.11.2015 r.

W listopadzie dzieci z grupy V i VI wyjechały do Muzeum Rogala Świętomarcińskiego, znajdującego się na ul. Klasztornej w Poznaniu. Poznały tam podstawowe słówka z gwary poznańskiej, np.: mela - dziewczyna, szczun - chłopak, pyry - ziemniaki, kejter - pies i wiele innych. Przypomniały sobie również poznaną na zajęciach w przedszkolu legendę związaną z rogalami świętomarcińskimi i św. Marcinem. W końcu przedszkolaki mogły wykazać się umiejętnościami kulinarnymi przygotowując w parach własne rogaliki. Ostateczne podczas degustacji rogali świętomarcińskich dzieci obejrzały historię powstania państwa polskiego.
więcej

Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka - 05.11.15

   Uroczystość Pasowania to już tradycja. Tym razem dopiero w listopadzie, ale dzięki temu maluszki mogły przygotować bogaty repertuar piosenek i tańców na swoje pierwsze publiczne występy. W repertuarze pojawiły się, m.in. piosenki "Do przedszkola idzie maluch", "Małe, czerwone jabłuszko", wiersz "Tak się nudziłem", piosenka ilustrowana ruchem "Niedźwiadek" oraz taniec do piosenki "Buraczek i cebulka". Pani dyrektor pasowała wszystkich małych rycerzy i rycerki ;-) wielką kredką, bez której rzecz jasna nie byłoby imprezy. Każdy otrzymał swój pamiątkowy dyplom. Starsze przedszkolaki powitały maluszki odśpiewaniem Hymnu Przedszkola nr 127 (gr IV), "rozśpiewaną potańcówką" pt. "A ja patrzę, a ja słucham..." oraz piosenką "Wesołe nutki". Wszystko to bardzo pięknie... :-). Równie pięknie pojednoczyły się rodzeństwa i pobawiły się razem dzieci z grup starszych i najmłodszych - zapraszamy do oglądania zdjęć!
więcej

Elektryczność i magnetyzm - warsztaty i stoiska naukowe - 21 i 23 10.2015 r.

   W ramach realizacji planu rocznego "Ciekawy świat", każdego miesiąca zajmujemy się inną dziedziną wiedzy, rozbudzamy sferę poznawczą, dowiadujemy się "jak to jest zrobione", odpowiadamy na wiele pytań z kategorii: "dlaczego...". Pomaga nam w tym zaprzyjaźniona Pani Fizyk, która na drodze prostych w odbiorze doświadczeń objaśnia dzieciom zasady funkcjonowania kolejnych zjawisk. Tym razem "padło" na elektryczność i magnetyzm, i choć brzmi to poważnie, wcale nie było "drętwo" ;-). Najbardziej spodobał mi się (autorce niniejszej notatki, asystentce na warsztatach) wyścig puszek, popychanych "naładowanymi" balonami. Z przyjemnością użyczyłam swojej czupryny pod balony chłopców, których włosy miały znikome właściwości "ładujące" ;-). Fajną sprawą są magnesy neodymowe, tak silne, że dla ich rozdzielenia trzeba ukończyć 5 rok życia! Przyznam również, że nie wiedziałam, iż przy pomocy naelektryzowanej linijki mogę oddzielić pieprz od soli ;-). Tak całkiem serio - warsztaty bardzo ciekawe, zaskakujące rezultaty doświadczeń, trochę śmiechu, trochę wysiłku umysłowego, czyli wszystko tak, jak trzeba.
   Powodzeniem cieszyły się też nasze stoiska naukowe z elektrycznością i magnetyzmem w roli głównej, które odwiedzac można było w piątkowe popołudnie (23.10). Dzieci z lubością wyławiały z wody magnetyczne rybki, przeszukiwały "wykrywaczem metalu" piasek w poszukiwaniu skarbów, bawiły się labiryntami i układankami magnetycznymi. Ponadto można było doświadczyć, jak funkcjonuje "mały majsterkowicz", pobawić się "kulą, która czyni prąd" (plazmową), albo po prostu postawić sobie włosy na sztorc przy użyciu balonu :-).
Sympatycznie!
więcej