Galeria

2014/2015

Wycieczka do palmiarni w Dzień Banana - 28.04.15 oraz przedstawienie "Pinokio" - 27.04.15

   28 czerwca udaliśmy się całym przedszkolem do poznańskiej palmiarni, miejsca niebywale klimatycznego i bliskiego sercom "przyrodolubów", "lasolubów", "zwierzolubów" i innych krasnali. Odbyliśmy spokojne grupowe podróże w różne strefy klimatyczne, od stóp do głów napawając się widokiem roślinności, podziwiając zwierzęta, wzdychając z zachwytu i wdychając zapachy, których praktycznie rzecz biorąc opisać się nie da - trzeba to poczuć! Dzieci przeżywały to wszystko na sto charakterystycznych tylko dla siebie sposobów - jedne milczały w skupieniu, inne nie mogły przestać mówić o tym, co je otacza, jeszcze inne podskakiwały, czując, jak spada na nie wilgoć skraplająca się na liściach. Odnaleźliśmy drzewa bananowca, ale owoce musieliśmy przywieźć ze sobą w plecakach (i zjeść!). Widzieliśmy cuda niewidy - drzewa z włosami i kolcami, mosty z przewieszonych nad ścieżkami liści, kokosy na palmach, wiecznie głodne karpie-giganty i inne wodne stworzenia. Obejrzeliśmy wystawę muszli, przywitaliśmy się z Arą błękitną o imieniu Dobra, a zółwie spoglądały na nas swoimi kosmicznymi zolwimi oczkami. Coś wspaniałego!
więcej

Wielkanocny Zajączek w przedszkolu - 01.04.2015

   Zgodnie z tradycją wielkanocną, charakterystyczną dla naszego regionu, gościliśmy w przedszkolu Zajączka. Ponoć przyszedł do nas z Niemiec ;-) Do nas, czyli do Wielkopolan, bowiem nie wszędzie go uznają, a to ci heca!
Nasz zajączek odbiega wizerunkowo od szaraczka. Taki przerośnięty królas płci niewiadomej, o co swego czasu oskarżano Kubusia Puchatka! Grunt, że dzieci go uwielbiają. W tym roku postanowił zaniemówić, porozumiewając się z przedszkolakami za pomocą mowy ciała - od uszu (słuchów) aż po ogonek (omyk). Przypominało to trochę rodzaj radosnej, roztrzęsionej pantomimy pełnej kreskówkowych skojarzeń. Zajączek porozdawał dzieciom upominki, poprzytulał chętnych, postraszył nowicjuszy ;-). Przecudnie było słyszec z ust dzieci niekłamane: "Dziękuję, Zajączku wielkanocny"! Awww...
więcej

Tydzień Powitania Wiosny - 16-20.03.2015

   Tegoroczne powitanie wiosny było niesamowicie pozytywne, zarówno pogodowo, jak i nastrojowo! Było jak jedna wielka impreza z before-party, party i after-party, tylko trudno stwierdzić, ktore party lepsze ;-). Dzieciaki własnoręcznie wykonały wiosenne ozdoby, dzięki czemu nasz hall ma teraz terapeutyczne działanie, hehe. Wszystkie przedszkolaki wyruszyły na spacery w poszukiwaniu pierwszych kwiatków, biedronek, "mrówków" i innych poczwarek. Starsze grupy zahaczyły o czołg i plac zabaw, nie mylić jednego z drugim ;-). Nie byłoby wiosny bez tradycyjnego wygonienia obrzydłej już zimy, pod postacią wcale niebrzydkiej marzanny, która w tym roku "hajcowała się" aż miło :-D.
Clue tygodnia, czyli "Zielony bal" udał się, aż miło. Dzieci były świetnie poprzebierane, każda grupa dokonała pokazu wiosennych strojów - dziękujemy zaangażowanym Rodzicom! Jedni bawili się bardziej intensywnie, inni mniej (to naturalne). Średniaki ładnie nam zaśpiewały, chłopaki rozkręciły bal tańcem w duecie, wstążki wirowały, było tak, jak być powinno!
więcej

"Dzień Olimpijczyka" - 06.03.2015 oraz Filharmonia Pomysłów "Wańka - Bałkanka - Wstańka" - 16.03.2015

   W pierwszym tygodniu marca obchodziliśmy "Dzień Olimpijczyka". Część dydaktyczna (;-)) koncentrowała się wokół prezentacji dyscyplin olimpijskich i filmów z ceremonii otwarcia. Dzieci zapoznały się ze znaczeniem symboli olimpijskich - flagi z kołami odpowiadającymi kolejnym kontynentom, wysłuchały "Hymnu Olimpijskiego", dowiedziały się, o co chodzi z tą pochodnią ;-). Na koniec "prelekcji" pobawiliśmy się wspólnie do teledysku "Olimpiada w Jarzynowie".
   Część praktyczna "Dnia Olimpijczyka" rozpoczęła się ceremonią otwarcia, czyli odśpiewaniem "Hymnu Przedszkola", zapaleniem pochodni i kontrolowanym transportem znicza do miejsca docelowego ;-). Pozostałe atrakcje to sport w czystej postaci ;-), co widać na zdjęciach - zapraszamy do oglądania!
   Trzeci tydzień marca rozpoczął się kolejnym już spotkaniem z Filharmonią Pomysłów, przy okazji którego dzieciaki uczestniczyły w świetnie wyważonej miksturze teatru i gry aktorskiej, popisów wokalnych i instrumentalnych oraz tańca. Umuzykalnianie w pigułce :-).
więcej

"Hopsa tra-la-lina", opera w miniaturze i warsztaty bursztynowe

   Wydarzenia końca stycznia i pierwszej połowy lutego dostarczyły dzieciom wrażeń estetycznych i artystycznych. W przedstawieniu muzycznym Filharmonii Pomysłów zatytułowanym "Hopsa tra-la-lina", dzieci dowiedziały się, że nie wszystko, co piękne, jest widoczne dla oczu, czy mierzalne. Wspaniałe korale, kobiece błyskotki, urocze, lekkie piórko można zobaczyć i dotknąć. W przypadku dźwięków muzyki nie jest to możliwe (wyłączając synestetów, którzy ponoć widzą kolory muzyki), niemniej jest ona równie piękna.
   Następnym przedstawieniem, w którym uczestniczyły dzieci, była opera w miniaturze, czyli występ baletnicy okraszony narracją i popisami wokalnymi śpiewaczki. Historia "Śnieżynki", ukazana w formie baletu, piękne rekwizyty, gra aktorska, pantominiczna, zrobiły duże wrażenie, w szczególności na dziewczykach :-).
   W trzeciej kolejności, 12 lutego, odbyły się warsztaty bursztynowe, przy okazji których dzieci miały możliwość dowiedzieć się, czym jest "Skarb Bałtyku", jakie są jego walory oraz możliwości wykorzystania. Ochotnicy wykonali dwie prace plastyczno-techniczne: pejzaż morski wyklejany piaskiem oraz dekoracyjne serduszka, wyklejane prawdziwymi bursztynkami. Zadowolone miny mówią same za siebie :-).
więcej

Balik karnawałowy - 12.01.15

   Dzisiaj odbył się wyczekiwany przez wszystkie dzieci (i nie tylko:-)) BAL KARNAWAŁOWY!!! Przedszkolaki przeobrażały się od samego rana w... nooo... we wszystko, co było możliwe... Dominowały księżniczki, królewny z bajek, wróżki i wszelkie odmiany mieszane/pochodne ze skrzydełkami, koronami, diademami, naszyjnikami, różdżkami, berłami i czułkami ;-). Nie zabrakło wiernych strojom tradycyjnym kowbojów, piratów, służbistów porządkowych, zwierzątek, w tym owadów, rycerzy oraz królów. Pochód zamykały postaci z bajek, czyli kilku (albo i kilkudziesięciu) Spidermanów, Batmanów, Czerwonych Kapturków. Był także Gargamel, postaci z Lego Ninjago, Gormiti, Hulk, Myszka Minnie, clown, czy piłkarz. Rodzicom winszujemy stanięcia na wysokości zadania iście bojowego :-)). Dzieciom gratulujemy animuszu!!!
   A bal... jak to bal! Balony, girlandy, serpentyny i ekipa animatorów z Maharadżą JakMuTamByło na czele ;-). Piękne, oturbanione i momentami zamaskowane towarzyszki rozkręcały zabawę. Dzieci tańczyły do muzyki wszelakiej (np. "taniec kobry", "taniec kwiatów", "Chihuahua", "Gangnam style"). W fabule imprezy nie zabrakło zbierania piór do wypchania poduch orientalnej księżniczki, czy innych wyzwań, angażujących dzieci do wysiłku fizycznego, rzadziej umysłowego. Taki był jednak plan, bo to w końcu zabawa była, nie? ;-). Dziękujemy za przygotowanie przedszkolaków - to był dzień pełen przedniej rozrywki!!!
więcej

Wielkie Świętowanie

   Eskalacja klimatu bożonarodzeniowego przeszła u nas w eksplozję, a co najważniejsze, każdy "zadomowiony" w naszym przedszkolu, mały, czy duży, miał tu swój udział.
   Ostatnie tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia wypełniły atrakcje dla dzieciaków. Najpierw maluchy z grupy II wypiekały i dekorowały z rodzicami pierniki (12.12), które można oglądać (byle szybko, bo z przedziwną systematycznością wyparowują!) na grupowej choince. Dalszej porcji świątecznej radości, a może nawet wzruszeń, dostarczyły przedszkolakom dwa przedstawienia (17,18.12), wizyta Gwiazdora (17.12) oraz przytulanie do serca prezentów ;-)). W międzyczasie, zgodnie z tradycją na hallu przedszkola zaistniał nasz kiermasz, bogaty w dzieło rąk mniejszych i większych. Dziękujemy twórcom i hojnym nabywcom szczęścionośnych cudeniek :-). Uh... Mało tego, 19 grudnia dzieci pracowały manualnie, tworząc długaśne łańcuchy choinkowe vel sufitowe (model tradycyjny). Grupy równolatków porównywały długości, po czym pracowite pomocnice Mikołaja (alias Ciotki) udekorowały łańcuchami caaalutki hall. Efekt bombowy :-). Tym sposobem dochodzimy do Wigilii grupowych (19.12 po południu), momentu wyciszenia, dzielenia się (na różne sposoby, bądź niekoniecznie) opłatkiem, smakowania tradycyjnych po
traw i wypieków. I jak tu nie kochać Świat w przedszkolu :-).
więcej

"Dzień Cytrusa" - 9.12.2014

   "Dzień Cytrusa", jak sama nazwa wskazuje, zaistniał, by wychwalać pod niebiosa walory, smaki i kolory cytrynek, pomarańczek, mandarynek, grejfrutów i mniej znanych nosicieli witaminy C. Clou "Dnia Cytrusa" było wyciskanie soku pomarańczowego przez dzieci przy użyciu wyciskarek, które czasami robiły głośne "BRRRR!!!", co jednych bawiło, a innych... niekoniecznie ;-). Zapachy w powietrzu unosiły się bajeczne, dzieci skonsumowały sok pomarańczowy przy okazji 2-giego śniadania, natomiast sok cytrynowy został podany do herbaty przy obiedzie. Podczas zabaw i zajęć dydaktycznych również królowały "cytrynusy" (neologizm dziecięcy). Przykładowo, dzieci z grupy VI tańczyły "prawie-flamenco" do utworu "Złocista cytryna" oraz "zmalowały" przy pomocy łapek, paluszków i stempli własne drzewka pomarańczowe/cytrynowe. Nie ulega wątpliwości, że "Dzień Cytrynusa... tfu! Cytrusa" wyszedł nam wszystkim na zdrowie :-).
więcej

Mikołajkowa zabawa w "Fabryce Śmiechu Michałka" - 05.12.2014 r.

     Święty Mikołaj (alias RR) wziął nas w tym roku z zaskoczenia, uznając, że wszystkie przedszkolaki były w tym roku grzeczne ;-))). Z tej okazji wybrały się w wycieczkę autokarową do Fabryki Śmiechu Michałka, żeby spożytkować typowy dla wieku wczesnodziecięcego (i nie tylko) nadmiar energii. Ku radości dziatwy osprzęt placu zabaw umożliwiał wszelkiego rodzaju akrobacje, tak lubiane przez młodych. Baseny z kulkami, zjeżdżalnie, dmuchane zamki, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, tory przeszkód, jeździki, bujaki, karuzelki... uf. Gigantyczny "małpi gaj" usiany przeszkodami cieszył się popularnością starszaków, co odważniejszych średniaków i rozochoconych maluchów, które czasami rzucały się z motyką na słońce i trzeba było wracać za rączkę ;-). W przerwie od zabawy dzieciaki schrupały kruche ciacha w kształcie bałwanków i uzupełniły płyny (dolewka za dolewką). Wszyscy wróciliśmy zadowoleni w sam raz na obiad. Oj, przepraszam. Odnotowaliśmy kilka przerw w zadowoleniu, ale to tylko przez tzw. "zjazd do boksu". Kilka maluchów ucięło sobie w drodze powrotnej drzemkę ;-). Było szałowo!
więcej

Dzień Buraka i Dzień Misia - 24 i 25.11.2014

     Dzień 24 listopada przeistoczył się w naszym przedszkolu w "Dzień Buraka". Wszystkim powszechnie wiadomo, że burak jest tylko z pozoru niepozorny. W rzeczywistości zwiera w sobie m.in. dużo żelaza (środek krwiotwórczy), wspomaga odporność, działa przeciwnowotworowo, zwiększa przyswajanie tlenu przez komórki i inn. Najlepiej piec buraki w skórce i obierać dopiero przed jedzeniem (za www.poradnikzdrowie.pl). Nasze dzieci wiedzą, że buraki są zdrowe, a do tego smaczne! W szczególności, kiedy można je, wespół z opiekuńczymi dłońmi nauczyciela, kroić, trzeć i rozdrabniać własnymi rączkami w procesie sporządzania pysznej sałatki! "Dzień Buraka" obfitował w buraczane zajęcia - zabawy w temacie, filmy multimedialne, wiersze, piosenki, prace plastyczne z ciemnoczerwonym warzywem w roli głównej. Dzieci z grupy VI malowały świeżym sokiem z buraków (również twarze) - jedna dziewczynka w ostatniej chwili powstrzymana została przed oblizaniem pędzelka ;-). Z perspektywy nauczyciela przyznać muszę, że "Dzień Buraka" był strasznie fajny :-))).
     Dzień 25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia, obchodzony w naszym przedszkolu rokrocznie. Zgodnie ze zwyczajem dzieci przynosiły ze sobą swoje ukochane maskotki, m.in. po to, by nie wypuszczać ich z rąk ;-))). Przedszkolaki dzieliły się na forum grupy historią swoich bezcennych przytulanek. Misie tańcowały, misie uczestniczyły w projekcji odcinka bajki "Miś Uszatek" i "Miś Colargol", misie były portretowane i wszyscy żyli długo i szczęśliwie!
więcej