Galeria

2014/2015

"Hopsa tra-la-lina", opera w miniaturze i warsztaty bursztynowe

   Wydarzenia końca stycznia i pierwszej połowy lutego dostarczyły dzieciom wrażeń estetycznych i artystycznych. W przedstawieniu muzycznym Filharmonii Pomysłów zatytułowanym "Hopsa tra-la-lina", dzieci dowiedziały się, że nie wszystko, co piękne, jest widoczne dla oczu, czy mierzalne. Wspaniałe korale, kobiece błyskotki, urocze, lekkie piórko można zobaczyć i dotknąć. W przypadku dźwięków muzyki nie jest to możliwe (wyłączając synestetów, którzy ponoć widzą kolory muzyki), niemniej jest ona równie piękna.
   Następnym przedstawieniem, w którym uczestniczyły dzieci, była opera w miniaturze, czyli występ baletnicy okraszony narracją i popisami wokalnymi śpiewaczki. Historia "Śnieżynki", ukazana w formie baletu, piękne rekwizyty, gra aktorska, pantominiczna, zrobiły duże wrażenie, w szczególności na dziewczykach :-).
   W trzeciej kolejności, 12 lutego, odbyły się warsztaty bursztynowe, przy okazji których dzieci miały możliwość dowiedzieć się, czym jest "Skarb Bałtyku", jakie są jego walory oraz możliwości wykorzystania. Ochotnicy wykonali dwie prace plastyczno-techniczne: pejzaż morski wyklejany piaskiem oraz dekoracyjne serduszka, wyklejane prawdziwymi bursztynkami. Zadowolone miny mówią same za siebie :-).
więcej

Balik karnawałowy - 12.01.15

   Dzisiaj odbył się wyczekiwany przez wszystkie dzieci (i nie tylko:-)) BAL KARNAWAŁOWY!!! Przedszkolaki przeobrażały się od samego rana w... nooo... we wszystko, co było możliwe... Dominowały księżniczki, królewny z bajek, wróżki i wszelkie odmiany mieszane/pochodne ze skrzydełkami, koronami, diademami, naszyjnikami, różdżkami, berłami i czułkami ;-). Nie zabrakło wiernych strojom tradycyjnym kowbojów, piratów, służbistów porządkowych, zwierzątek, w tym owadów, rycerzy oraz królów. Pochód zamykały postaci z bajek, czyli kilku (albo i kilkudziesięciu) Spidermanów, Batmanów, Czerwonych Kapturków. Był także Gargamel, postaci z Lego Ninjago, Gormiti, Hulk, Myszka Minnie, clown, czy piłkarz. Rodzicom winszujemy stanięcia na wysokości zadania iście bojowego :-)). Dzieciom gratulujemy animuszu!!!
   A bal... jak to bal! Balony, girlandy, serpentyny i ekipa animatorów z Maharadżą JakMuTamByło na czele ;-). Piękne, oturbanione i momentami zamaskowane towarzyszki rozkręcały zabawę. Dzieci tańczyły do muzyki wszelakiej (np. "taniec kobry", "taniec kwiatów", "Chihuahua", "Gangnam style"). W fabule imprezy nie zabrakło zbierania piór do wypchania poduch orientalnej księżniczki, czy innych wyzwań, angażujących dzieci do wysiłku fizycznego, rzadziej umysłowego. Taki był jednak plan, bo to w końcu zabawa była, nie? ;-). Dziękujemy za przygotowanie przedszkolaków - to był dzień pełen przedniej rozrywki!!!
więcej

Wielkie Świętowanie

   Eskalacja klimatu bożonarodzeniowego przeszła u nas w eksplozję, a co najważniejsze, każdy "zadomowiony" w naszym przedszkolu, mały, czy duży, miał tu swój udział.
   Ostatnie tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia wypełniły atrakcje dla dzieciaków. Najpierw maluchy z grupy II wypiekały i dekorowały z rodzicami pierniki (12.12), które można oglądać (byle szybko, bo z przedziwną systematycznością wyparowują!) na grupowej choince. Dalszej porcji świątecznej radości, a może nawet wzruszeń, dostarczyły przedszkolakom dwa przedstawienia (17,18.12), wizyta Gwiazdora (17.12) oraz przytulanie do serca prezentów ;-)). W międzyczasie, zgodnie z tradycją na hallu przedszkola zaistniał nasz kiermasz, bogaty w dzieło rąk mniejszych i większych. Dziękujemy twórcom i hojnym nabywcom szczęścionośnych cudeniek :-). Uh... Mało tego, 19 grudnia dzieci pracowały manualnie, tworząc długaśne łańcuchy choinkowe vel sufitowe (model tradycyjny). Grupy równolatków porównywały długości, po czym pracowite pomocnice Mikołaja (alias Ciotki) udekorowały łańcuchami caaalutki hall. Efekt bombowy :-). Tym sposobem dochodzimy do Wigilii grupowych (19.12 po południu), momentu wyciszenia, dzielenia się (na różne sposoby, bądź niekoniecznie) opłatkiem, smakowania tradycyjnych po
traw i wypieków. I jak tu nie kochać Świat w przedszkolu :-).
więcej

"Dzień Cytrusa" - 9.12.2014

   "Dzień Cytrusa", jak sama nazwa wskazuje, zaistniał, by wychwalać pod niebiosa walory, smaki i kolory cytrynek, pomarańczek, mandarynek, grejfrutów i mniej znanych nosicieli witaminy C. Clou "Dnia Cytrusa" było wyciskanie soku pomarańczowego przez dzieci przy użyciu wyciskarek, które czasami robiły głośne "BRRRR!!!", co jednych bawiło, a innych... niekoniecznie ;-). Zapachy w powietrzu unosiły się bajeczne, dzieci skonsumowały sok pomarańczowy przy okazji 2-giego śniadania, natomiast sok cytrynowy został podany do herbaty przy obiedzie. Podczas zabaw i zajęć dydaktycznych również królowały "cytrynusy" (neologizm dziecięcy). Przykładowo, dzieci z grupy VI tańczyły "prawie-flamenco" do utworu "Złocista cytryna" oraz "zmalowały" przy pomocy łapek, paluszków i stempli własne drzewka pomarańczowe/cytrynowe. Nie ulega wątpliwości, że "Dzień Cytrynusa... tfu! Cytrusa" wyszedł nam wszystkim na zdrowie :-).
więcej

Mikołajkowa zabawa w "Fabryce Śmiechu Michałka" - 05.12.2014 r.

     Święty Mikołaj (alias RR) wziął nas w tym roku z zaskoczenia, uznając, że wszystkie przedszkolaki były w tym roku grzeczne ;-))). Z tej okazji wybrały się w wycieczkę autokarową do Fabryki Śmiechu Michałka, żeby spożytkować typowy dla wieku wczesnodziecięcego (i nie tylko) nadmiar energii. Ku radości dziatwy osprzęt placu zabaw umożliwiał wszelkiego rodzaju akrobacje, tak lubiane przez młodych. Baseny z kulkami, zjeżdżalnie, dmuchane zamki, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, tory przeszkód, jeździki, bujaki, karuzelki... uf. Gigantyczny "małpi gaj" usiany przeszkodami cieszył się popularnością starszaków, co odważniejszych średniaków i rozochoconych maluchów, które czasami rzucały się z motyką na słońce i trzeba było wracać za rączkę ;-). W przerwie od zabawy dzieciaki schrupały kruche ciacha w kształcie bałwanków i uzupełniły płyny (dolewka za dolewką). Wszyscy wróciliśmy zadowoleni w sam raz na obiad. Oj, przepraszam. Odnotowaliśmy kilka przerw w zadowoleniu, ale to tylko przez tzw. "zjazd do boksu". Kilka maluchów ucięło sobie w drodze powrotnej drzemkę ;-). Było szałowo!
więcej

Dzień Buraka i Dzień Misia - 24 i 25.11.2014

     Dzień 24 listopada przeistoczył się w naszym przedszkolu w "Dzień Buraka". Wszystkim powszechnie wiadomo, że burak jest tylko z pozoru niepozorny. W rzeczywistości zwiera w sobie m.in. dużo żelaza (środek krwiotwórczy), wspomaga odporność, działa przeciwnowotworowo, zwiększa przyswajanie tlenu przez komórki i inn. Najlepiej piec buraki w skórce i obierać dopiero przed jedzeniem (za www.poradnikzdrowie.pl). Nasze dzieci wiedzą, że buraki są zdrowe, a do tego smaczne! W szczególności, kiedy można je, wespół z opiekuńczymi dłońmi nauczyciela, kroić, trzeć i rozdrabniać własnymi rączkami w procesie sporządzania pysznej sałatki! "Dzień Buraka" obfitował w buraczane zajęcia - zabawy w temacie, filmy multimedialne, wiersze, piosenki, prace plastyczne z ciemnoczerwonym warzywem w roli głównej. Dzieci z grupy VI malowały świeżym sokiem z buraków (również twarze) - jedna dziewczynka w ostatniej chwili powstrzymana została przed oblizaniem pędzelka ;-). Z perspektywy nauczyciela przyznać muszę, że "Dzień Buraka" był strasznie fajny :-))).
     Dzień 25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia, obchodzony w naszym przedszkolu rokrocznie. Zgodnie ze zwyczajem dzieci przynosiły ze sobą swoje ukochane maskotki, m.in. po to, by nie wypuszczać ich z rąk ;-))). Przedszkolaki dzieliły się na forum grupy historią swoich bezcennych przytulanek. Misie tańcowały, misie uczestniczyły w projekcji odcinka bajki "Miś Uszatek" i "Miś Colargol", misie były portretowane i wszyscy żyli długo i szczęśliwie!
więcej

V INTEGRACYJNY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI FOLKLORYSTYCZNEJ W ZSS NR 102 W POZNANIU - 4.11.2014

Muzyka ludowa, folklor i regionalne tradycje to dla wielu pasja, którą chcą dzielić się z innymi. Tak też było 4 listopada w sali kina Apollo, kiedy to odbyła się V już edycja przeglądu twórczości folklorystcznej dedykowana w tym roku Oskarowi Kolbergowi w 200-setną rocznicę jego urodzin. Tegoroczny przegląd honorowym patronatem objęła Pani Elżbieta Walkowiak - Wielkopolski Kurator Oświaty. Zaproszenie do przeglądu przyjęło między innymi nasze przedszkole . Dzieci z grupy I zaprezentowały taniec krakowiak i piosenkę ludową pt. "Koło mego ogródeczka". Prezentowały się wyjątkowo i oprócz gromkich braw, dzieci nagrodzone zostały podarkami i pamiątkami. Gościnnie wystąpił również zespół Chludowianie. Wykonawcy z różnych szkół i przedszkoli zaprezentowali m.in oberki, krakowiaki, polki, tańce śląskie z regionu Mazowsza. Były ludowe przyśpiewki, piękne stroje i klimat, o który zadbali prowadzący.
więcej

Uroczystość "Pasowania na Przedszkolaka" w gr VI - 10.10.2014 r.

    Uroczystość "Pasowania..." jest dla najmłodszych "nabytków" przedszkola ważnym wydarzeniem i przeżyciem, pierwszą "imprezą" w szerokim gronie już nie tylko dzieci, ale i pod okiem dorosłych. "Pasowanie" tegorocznych maluchów z grupy VI odbyło się w ciepłej, niemal domowej atmosferze. Godne pochwały zaangażowanie Rodziców w przygotowania, cała góra przepysznych wypieków i organizacja prezentów dla dzieci uczyniły ten dzień jeszcze wdzięczniejszym, jeszcze bardziej przyjaznym dzieciom i przyjemnym dla dorosłych. Imprezę otworzyły przedszkolaki, prezentując utwory muzyczne inscenizowane ruchem przy akompaniamencie pianina (podziękowania dla P. Celiny - nauczycielki rytmiki). Po występie Pani dyrektor oficjalnie pasowała głównych bohaterów uroczystości, gratulując, rozdając dyplomy i uśmiechając się perliście :-). Po tak dużej dozie radości w czystej postaci napełniliśmy brzuchy, obejrzeliśmy pokaz slajdów zdjęć z życia dzieci w grupie i wróciliśmy do zabawy. Po przerwie Tatusiowie przesympatycznie odśpiewali "Pszczółkę Maję" razem z Panem Z. Wodeckim (nie mógł przyjechać, podrzucił nagranie;-), natomiast Mamy wyciszyły towarzystwo piękną kołysanką "Dla Dorotki". Ostatnim wyzwaniem było rodzinne tworzenie wielkoformatowych portretów przedszkolaków, które można obejrzeć w galerii - naprawdę warto (się pouśmiechać)! Dzieciom z grupy VI, Rodzicom, w szczególności zaangażowanym w przygotowania, sprzątanie, poczęstunek i organizację podarków, jeszcze raz z całego serca (serc paru) dzię-ku-je-my!
więcej

Filharmonia Pomysłów: "Muzyczny Dziedziniec" - 06.10.2014 r.

   Pomimo małych przesunięć w czasie, spowodowanych chorobą głównej aktorki-piosenkarki, wreszcie mogliśmy z przyjemnością nastawić się na pełen odbiór doznań fundowanych przez znaną i lubianą Filharmonię Pomysłów. Przedstawienie "Muzyczny Dziedziniec", poza muzyką graną na instrumentach i kunsztem wokalnym p. Agnieszki, dało dzieciom możliwość docenienia walorów pantomimy, która bawi i uczy. Warto bowiem przytoczyć, iż koncerty edukacyjne z ramienia FP są "opracowywane zgodnie z podstawą programową i konsultowane z psychologiem o specjalizacji wychowawczo-rozwojowej" (filpom.pl).
więcej
2013/2014

Humbak - spotkanie z psem ratownikiem 9.06.2014

W dniu dzisiejszym, 9 czerwca w przedszkolnym ogródku odbyły się zajęcia z ratownikami WOPR, których celem było objaśnienie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. kiedy można korzystać z kąpieli, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą oraz gdzie można uzyskać pomoc w razie wypadku. Podczas zajęć dzieciakom towarzyszył Humbak- pies ratownik, pracujący w poznańskim WOPR-rze.
więcej