Galeria

2017/2018

Wigilia i Gwiazdor - 20.12.17

     Czas wigilijny w naszym Przedszkolu rozpoczyna się wizytą Gwiazdora i Śnieżynki, którzy od samego rana witają dzieci i rodziców dźwiękiem dzwonka oraz słodkim upominkiem na dobry początek dnia. Wszystkie przedszkolaki dzielą się opłatkiem i celebrują posiłki, pojawiające się tradycyjnie na polskich stołach podczas Wigilii - nie zabrakło barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, ryby, makowca, czy piernika. W tym roku dodatkową atrakcją był spektakl Teatru Pomarańczowy Cylinder pt. "Pierwsza Gwiazdka", którego fabuła opierała się na próbie zrujnowania Gwiazdki przez złośliwego Zająca. Próba na szczęście została udaremniona i dzieciaki dostały to, o czym marzyły, a nie podarte rajstopy, czy dziurawe kalosze ;-). Hurra! Rzecz jak Słońce jasna Gwiazdor odwiedził nasze przedszkolaki nie tylko rano, ale i po południu, i zgodnie z podejściem indywidualnym obdarował każdego osobiście świetnym zestawem klocków (brawo!).

My również życzymy Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia - czasu na bliskość, żeby każdemu było po drodze do miłości. Niech Nowy Rok 2018 obfituje w dni dobre, spokojne, sprzyjające i takich samych ludzi - Zespół P127.
więcej

Powitanie Zimy metodą "Porannego kręgu" - 18.12.17

     Pierwsze spotkanie z metodą "Porannego kręgu" miało miejsce podczas zajęć otwartych dla rodziców z dziećmi we wrześniu, kontynuowane w ramach powitania Jesieni w każdej grupie przedszkolnej. Symboliczne "otwieranie" zimowej pory roku odbyło się 18 grudnia i, co widać na załączonych obrazkach, przebiegało na różne sposoby, aczkolwiek były elementy wspólne, zgodne z wytycznymi metody. Mowa o zimowym kolorze (biały, niebieski - dla zmysłu wzroku), zimowym zapachu (mięta), dotyku (woda w różnych stanach skupienia), zimowym dźwięku (dzwoneczki - dla zmysłu słuchu) oraz smaku (również mięta w dowolnej formie - cukierków, czekoladek, herbaty, soku etc.). Możliwość polisensorycznego poznania jest zawsze wyjątkowo przeżywana przez dzieci, co wpływa na lepsze zapamiętywanie informacji. Ponadto w ciągu tego tygodnia dzieci dekorowały przedszkole samodzielnie wykonanymi łańcuchami i ozdobami choinkowymi, dzięki czemu rozwijały się manualnie i współuczestniczyły w tworzeniu klimatu Bożego Narodzenia.
więcej

Surówka z kiszonej kapusty - 11.12.17

     Zadaniem dzieci podczas przygotowywania surówki na bazie kiszonej kapusty było przede wszystkim szatkowanie (kapuchy) i tarcie (marchwi, jabłek). "Zdrowo się odżywiam - jem owoce i warzywa" to również poznawanie przypraw - przedszkolaki, z adekwatną pomocą w zależności od wieku, doprawiają przygotowane potrawy solą (z umiarem), pieprzem, cukrem, olejem itp. Samodzielnie lub z wsparciem nauczycieli mieszają składniki, nakładają własną porcję, a przede wszystkim odczuwają satysfakcję z pracy, która w gruncie rzeczy nie może się nie udać (już nasza w tym głowa) :-).
więcej

Wycieczka do "Michałka" - 7.12.17

     Tradycyjnie od lat paru nasze przeszkolaki odbywają w ramach Mikołajek wycieczkę do Fabryku Śmiechu Michałek, gdzie spędzają średnio 1,5 godziny robiąc to, co dzieciaki lubią najbardziej - bawiąc się. Nie napiszemy "do utraty sił", bo na jakich bateriach śmigają latorośle wszystkim powszechnie wiadomo ;-). Gdyby ktoś wiedział, gdzie kupić takie dla dorosłych, to poproszę o namiar. Tak czy owak osprzęt w "Michałku" mają z górnej półki, toteż ciężko byłoby znaleźć jednego niezadowolonego. Małpi gaj, baseny z kulkami, zjeżdżalnie, dmuchańce, trampoliny, jeździki, domki, kuchenki i inne hocki-klocki dla naszych małych koneserów chaosu. Miłego oglądania!
więcej

Wafle tortowe przekładane masą - 30.11.17

     "Zdrowo się odżywiam - jem owoce i warzywa" to roczny projekt edukacyjny, za sprawą którego próbujemy przekonać dzieci, że można jeść smacznie i ze smakiem, a przygotowanie posiłków to niczego sobie przygoda. Taką przygodą było szykowanie słodkiego drugiego śniadania, ponieważ potrzeba bardzo dużo samozaparcia, żeby nie "zniknąć" choć ciut słodkości podczas procesu tworzenia ;-). Troszkę nagięliśmy tę zasadę to tu, to tam, ale wszystko było warto... stestowane w domu się nie sprawdza, bo zrobione wafle giną w ilościach hurtowych w połowie wykonania.
więcej

Zdjęcia zebrane - listopad 2017

  • 7.11 - Kilka ujęć z teatrzyku Pomarańczowy Cylinder pt. „Profesorek Wodorek i Superbohaterowie”.
  • 10.11 - Przedstawienie patriotyczne zerówkowiczów z grupy III (Wiśnie) z okazji Święta Niepodległości.
  • 20.11 - We wszystkich grupach odbyły się zajęcia tematyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
  • 22.11 - Dzieci z grupy III wzięły udział w VIII Przeglądzie Twórczości Folklorystycznej w Kinie Apollo. Przedszkolaki zaprezentowały tańce ludowe z regionu wielkopolski ("Moja Maryneczka", Polka Jarocinka, "Koziorajka"). Za wspaniały występ zostały obdarowane drobnymi upominkami.
  • 28.11 - zdjęcia z wyjazdu na Moskiewską Rewię na Lodzie w Arenie: „Królowa Śniegu”.
więcej

Metoda Gordona - zajęcia dla rodziców z dziećmi - 15.11.17

     15 listopada o godzinie 16:00 odbyły się kolejne zajęcia dla rodziców z dziećmi, przybliżające przede wszystkim tym pierwszym (ci drudzy obeznani) metody pracy z dziećmi w przedszkolu, które fragmentarycznie wykorzystujemy na co dzień. Tym razem p. Grażynka Bukowska, znana również jako "Pani od Rytmiki", wprowadziła nas w świat umuzykalniania według teorii Edwina E. Gordona z elementami metod C. Orffa i R. Labana. W ciągu niecałej godziny każdy z uczestników robił z muzyką, co tylko można (oprócz wąchania i jedzenia, chyba, że byli wśród nas jacyś synesteci ;-) - było wokalnie, tanecznie, choreograficznie, momentami nawet teatralnie. Nie zabrakło rekwizytów, instrumentów i rękodzieła (własne lutnie!), a także stoickiego spokoju p. Grażynki, dzięki czemu Przedszkole jeszcze stoi :-) Dzięki!
więcej

Sałatka Jarzynowa - 7.11.17

     Dzieciaki znów działały w ramach projektu edukacyjnego "Zdrowo się odżywiam - jem owoce i warzywa", tym razem zmierzając się z tradycyjną sałatką jarzynową, która w każdym gospodarstwie domowym smakuje inaczej i trudno właściwie stwierdzić, gdzie lepiej ;-). Osobiście nie wyobrażam jej sobie bez kiełbasy śląskiej (przyp. autora), znam też wersję z podprażanym słonecznikiem. Przypadłością wielu dzieci jest gustowanie w prawie każdym składniku z osobna (ziemniak, jajeczko, ogórek kiszony - mniam!), natomiast połączenie w całość skutkuje... no właśnie ;-).
więcej

Owocowy Sad i Przedszkole

     W ostatnim tygodniu października całe Przedszkole brało udział w umieszczaniu tabliczek w naszym sadzie owocowym. Uprzejmie donosimy, iż w naszym ogrodzie rosną następujące drzewka owocowe (puchniemy z dumy!):

- Czereśnia Hedelfińska -
- Brzoskwinia "Reliance" -
- Wiśnia Sabina (Prunus cerasus) -
- Jabłoń "Złota Reneta" -
- Gruszka Lukasówka "Alexander Lucas" -
- Śliwa Japońska (Prunus salicina Santa Rosa) -

W każdej grupie odbyła się indywidualna mini-uroczystość nadania jednorocznej nazwy, pochodzącej od zasadzonego przez daną grupę drzewka. W związku z czym mamy w Przedszkolu:

- Grupę I - Czereśnie,
- Grupę II - Brzoskwinie,
- Grupę III - Wiśnie,
- Grupę IV - Jabłka,
- Grupę V - Gruszki,
- Grupę VI - Śliwki.
więcej

Wycieczka do Kids Farm - 26.10.17

       Wycieczka chętnych dzieci do Kids Farm w Przecławiu okazała się niezwykle cennym doświadczeniem, w zakresie poznania wiejskiego życia! Dzieci miały okazję bliżej poznać stajnię i mieszkające w niej zwierzęta: konie, kucyki, kozy i krowę-Milkę :)
Dowiedziały się również, jakie zwyczaje panują w stajni, np. kto jest przywódcą oraz jak i kiedy można głaskać poszczególne zwierzęta. Ponadto dzieci poznały drapieżniki, takie jak żółwie wodne, oraz pozostałe wiejskie zwierzęta, takie jak: barany, owce oraz ptaki (papugi, bażanty, koguty, kury).
       Dzieci miały również niezwykłą okazję wyjazdu w pole traktorem na tzw. wykopki! Przedszkolaki mogły nazbierać tam ziemniaków, które później mogły zabrać do domu :)
więcej