Galeria

2017/2018

Sałatka Jarzynowa - 7.11.17

     Dzieciaki znów działały w ramach projektu edukacyjnego "Zdrowo się odżywiam - jem owoce i warzywa", tym razem zmierzając się z tradycyjną sałatką jarzynową, która w każdym gospodarstwie domowym smakuje inaczej i trudno właściwie stwierdzić, gdzie lepiej ;-). Osobiście nie wyobrażam jej sobie bez kiełbasy śląskiej (przyp. autora), znam też wersję z podprażanym słonecznikiem. Przypadłością wielu dzieci jest gustowanie w prawie każdym składniku z osobna (ziemniak, jajeczko, ogórek kiszony - mniam!), natomiast połączenie w całość skutkuje... no właśnie ;-).
więcej

Owocowy Sad i Przedszkole

     W ostatnim tygodniu października całe Przedszkole brało udział w umieszczaniu tabliczek w naszym sadzie owocowym. Uprzejmie donosimy, iż w naszym ogrodzie rosną następujące drzewka owocowe (puchniemy z dumy!):

- Czereśnia Hedelfińska -
- Brzoskwinia "Reliance" -
- Wiśnia Sabina (Prunus cerasus) -
- Jabłoń "Złota Reneta" -
- Gruszka Lukasówka "Alexander Lucas" -
- Śliwa Japońska (Prunus salicina Santa Rosa) -

W każdej grupie odbyła się indywidualna mini-uroczystość nadania jednorocznej nazwy, pochodzącej od zasadzonego przez daną grupę drzewka. W związku z czym mamy w Przedszkolu:

- Grupę I - Czereśnie,
- Grupę II - Brzoskwinie,
- Grupę III - Wiśnie,
- Grupę IV - Jabłka,
- Grupę V - Gruszki,
- Grupę VI - Śliwki.
więcej

Wycieczka do Kids Farm - 26.10.17

       Wycieczka chętnych dzieci do Kids Farm w Przecławiu okazała się niezwykle cennym doświadczeniem, w zakresie poznania wiejskiego życia! Dzieci miały okazję bliżej poznać stajnię i mieszkające w niej zwierzęta: konie, kucyki, kozy i krowę-Milkę :)
Dowiedziały się również, jakie zwyczaje panują w stajni, np. kto jest przywódcą oraz jak i kiedy można głaskać poszczególne zwierzęta. Ponadto dzieci poznały drapieżniki, takie jak żółwie wodne, oraz pozostałe wiejskie zwierzęta, takie jak: barany, owce oraz ptaki (papugi, bażanty, koguty, kury).
       Dzieci miały również niezwykłą okazję wyjazdu w pole traktorem na tzw. wykopki! Przedszkolaki mogły nazbierać tam ziemniaków, które później mogły zabrać do domu :)
więcej

Surówka z kapusty pekińskiej - 24.10.17

   Nasze przedszkolaki doszły już do pewnej wprawy w krojeniu warzyw i owoców, ale trening czyni mistrza, toteż przyszła kolej przygotowywanie surówki obiadowej z kapusty pekińskiej, kolorowej papryki, pomidorów, ogórków i rzodkiewek. Zdjęcia z poszczególnych grup napływają systematycznie, staramy się w miarę możliwości fotografować holistycznie ;-) toteż galerie bywają z biegiem czasu (możliwie szybko) uzupełniane o nowe ujęcia. Cyk!
więcej

Zdjęcia zebrane - październik 2017

    W niniejszej galerii znajdują się pojedyncze ujęcia z warsztatów naukowych, na których dzieci poznawały rośliny wodne oraz zdjęcia z lekcji bibliotecznej w ODK "Pod Lipami". Ponadto, przedszkolaki z grupy V prezentują utworzone wspólnie jesienne drzewo niebagatelnych rozmiarów, natomiast dzieci z "czwórki" rozmnażały rośliny doniczkowe, które, miejmy nadzieje, pięknie się ukorzenią i w swoim czasie zakwitną! (chcielibyśmy to przyspieszyć w naturze, ale "The winter is coming", a pory roku są cztery :-P).
więcej

Wycieczka do Szreniawy - 19.10.17

   Regularnie odwiedzamy Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, korzystając z ofert całorocznych i sezonowych. Tym razem przedszkolaki wzbogacały swoją wiedzę w tematach "Od ziarenka do bochenka" i "Od rośliny do tkaniny". Miały okazję spróbować swoich sił przy tradycyjnych krosnach i kołowrotkach, poznały etapy powstawania chleba, zwieńczone probą samodzielnego mielenia ziarna na modelach żaren. Warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej popularnej "Szreniawy" --->link tutaj<---, gdzie znajduje się również oferta rodzinna.
więcej

Pasowanie na Przedszkolaka - 12.10.17

       Uroczystość "Pasowania na Przedszkolaka" jest niezwykle ważnym wydarzeniem i ogromnym przeżyciem dla dziecka zaczynającego swoją przygodę z przedszkolem. Wiąże się ono bowiem najczęściej z pierwszym w życiu "publiczym" wystąpieniem!
       Tym razem nasze maluszki zostały przywitane w gronie przedszkolaków przez dzieci ze starszych grup (III i VI). Każdy trzylatek dostał od swojego starszego kolegi laurkę z obietnicą pomocy przy różnego rodzaju występach czy wycieczkach przedszkolnych.
       Następnie maluszki zaprezentowały przed całym przedszkolem proste wierszyki i utwory muzyczne inscenizowane ruchem przy akompaniamencie pianina (podziękowania dla P. Grażynki - nauczycielki rytmiki). Po występie Pani dyrektor oficjalnie pasowała głównych bohaterów uroczystości, gratulując i rozdając dyplomy. Uroczystość zakończyła prezentacja taneczna tegorocznej zerówki z grupy III!
więcej

Kasza kuskus z brzoskwiniami - 10.10.17

   Drugim rarytasem, który pod okiem opiekunów przyrządziły dzieci w ramach projektu edukacyjnego "Zdrowo się odżywiam - jem owoce i warzywa" była potrawa z kaszą kuskus i owocami. Dzieci kroiły brzoskwinie i pomarańcze, niemniej najchętniej obcowały z tartą czekoladą ;-). Osobiście (przypis autorki) preferuję wersję bez czekolady, a ze smażonym kurczakiem. Smacznego!
więcej

Sałatka z pomidorów i ogórków - 22.09.17

     "Zdrowo się odżywiam, jem owoce i warzywa" to projekt edukacyjny realizowany w tym roku w naszym Przedszkolu, który nierozerwalnie wiąże się z możliwie samodzielnym (adekwatnie do wieku) udziałem dzieci w przygotowywaniu posiłków. Raz na dwa tygodnie przedszkolaki będą obierać, kroić, mieszać, doprawiać i raczyć się wybranym daniem, którego składniki poznają organoleptycznie :-). A zatem - "Poznajemy świat roślin" ...jadalnych! Pierwsze pod noże poszły pomidory i ogórki - miłego oglądania!
więcej

Wycieczka do Ogrodu Ekologicznego "Gładysiakowie" w Wirach - 21.09.2017

   Podczas pobytu w urokliwym ogrodzie Państwa Gładysiaków dzieci zwiedziły sad, ogródek ziołowy oraz warzywny. Podziwiały hodowlę róż oraz liczne motyle poszukujące pożywienia również w okresie jesieni. Przedszkolaki zapoznały się z bogato wyposażoną spiżarnią oraz odgadywały nazwy owoców i warzyw, z których przygotowano liczne przetwory. Odbyła sie degustacja winogron oraz samodzielne szykowanie zapasów: łuskanie fasoli, suszenie plasterków jabłek oraz kiszenie kapusty. Możemy śmiało polecić ogród ekologiczny, jako miejsce mające dużo do zaoferowania!
więcej