Galeria

2017/2018

Surówka z kapusty pekińskiej - 24.10.17

   Nasze przedszkolaki doszły już do pewnej wprawy w krojeniu warzyw i owoców, ale trening czyni mistrza, toteż przyszła kolej przygotowywanie surówki obiadowej z kapusty pekińskiej, kolorowej papryki, pomidorów, ogórków i rzodkiewek. Zdjęcia z poszczególnych grup napływają systematycznie, staramy się w miarę możliwości fotografować holistycznie ;-) toteż galerie bywają z biegiem czasu (możliwie szybko) uzupełniane o nowe ujęcia. Cyk!
więcej

Zdjęcia zebrane - październik 2017

    W niniejszej galerii znajdują się pojedyncze ujęcia z warsztatów naukowych, na których dzieci poznawały rośliny wodne oraz zdjęcia z lekcji bibliotecznej w ODK "Pod Lipami". Ponadto, przedszkolaki z grupy V prezentują utworzone wspólnie jesienne drzewo niebagatelnych rozmiarów, natomiast dzieci z "czwórki" rozmnażały rośliny doniczkowe, które, miejmy nadzieje, pięknie się ukorzenią i w swoim czasie zakwitną! (chcielibyśmy to przyspieszyć w naturze, ale "The winter is coming", a pory roku są cztery :-P).
więcej

Wycieczka do Szreniawy - 19.10.17

   Regularnie odwiedzamy Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, korzystając z ofert całorocznych i sezonowych. Tym razem przedszkolaki wzbogacały swoją wiedzę w tematach "Od ziarenka do bochenka" i "Od rośliny do tkaniny". Miały okazję spróbować swoich sił przy tradycyjnych krosnach i kołowrotkach, poznały etapy powstawania chleba, zwieńczone probą samodzielnego mielenia ziarna na modelach żaren. Warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej popularnej "Szreniawy" --->link tutaj<---, gdzie znajduje się również oferta rodzinna.
więcej

Pasowanie na Przedszkolaka - 12.10.17

       Uroczystość "Pasowania na Przedszkolaka" jest niezwykle ważnym wydarzeniem i ogromnym przeżyciem dla dziecka zaczynającego swoją przygodę z przedszkolem. Wiąże się ono bowiem najczęściej z pierwszym w życiu "publiczym" wystąpieniem!
       Tym razem nasze maluszki zostały przywitane w gronie przedszkolaków przez dzieci ze starszych grup (III i VI). Każdy trzylatek dostał od swojego starszego kolegi laurkę z obietnicą pomocy przy różnego rodzaju występach czy wycieczkach przedszkolnych.
       Następnie maluszki zaprezentowały przed całym przedszkolem proste wierszyki i utwory muzyczne inscenizowane ruchem przy akompaniamencie pianina (podziękowania dla P. Grażynki - nauczycielki rytmiki). Po występie Pani dyrektor oficjalnie pasowała głównych bohaterów uroczystości, gratulując i rozdając dyplomy. Uroczystość zakończyła prezentacja taneczna tegorocznej zerówki z grupy III!
więcej

Kasza kuskus z brzoskwiniami - 10.10.17

   Drugim rarytasem, który pod okiem opiekunów przyrządziły dzieci w ramach projektu edukacyjnego "Zdrowo się odżywiam - jem owoce i warzywa" była potrawa z kaszą kuskus i owocami. Dzieci kroiły brzoskwinie i pomarańcze, niemniej najchętniej obcowały z tartą czekoladą ;-). Osobiście (przypis autorki) preferuję wersję bez czekolady, a ze smażonym kurczakiem. Smacznego!
więcej

Sałatka z pomidorów i ogórków - 22.09.17

     "Zdrowo się odżywiam, jem owoce i warzywa" to projekt edukacyjny realizowany w tym roku w naszym Przedszkolu, który nierozerwalnie wiąże się z możliwie samodzielnym (adekwatnie do wieku) udziałem dzieci w przygotowywaniu posiłków. Raz na dwa tygodnie przedszkolaki będą obierać, kroić, mieszać, doprawiać i raczyć się wybranym daniem, którego składniki poznają organoleptycznie :-). A zatem - "Poznajemy świat roślin" ...jadalnych! Pierwsze pod noże poszły pomidory i ogórki - miłego oglądania!
więcej

Wycieczka do Ogrodu Ekologicznego "Gładysiakowie" w Wirach - 21.09.2017

   Podczas pobytu w urokliwym ogrodzie Państwa Gładysiaków dzieci zwiedziły sad, ogródek ziołowy oraz warzywny. Podziwiały hodowlę róż oraz liczne motyle poszukujące pożywienia również w okresie jesieni. Przedszkolaki zapoznały się z bogato wyposażoną spiżarnią oraz odgadywały nazwy owoców i warzyw, z których przygotowano liczne przetwory. Odbyła sie degustacja winogron oraz samodzielne szykowanie zapasów: łuskanie fasoli, suszenie plasterków jabłek oraz kiszenie kapusty. Możemy śmiało polecić ogród ekologiczny, jako miejsce mające dużo do zaoferowania!
więcej

Metoda "Porannego kręgu" - 21.09.2017

     21 września zainteresowani rodzice, dysponujący oczywiście czasem wolnym w godzinach popołudniowych, wzięli udział w zajęciach metodą "Porannego kręgu" prowadzonych przez Panią Paulinę. "Polisensoryczne pobudzanie zmysłów", otwierające niejako sezon jesienny, tudzież pełna ekspozycja na jesienne kolory, dźwięki, faktury, zapachy, smaki, przypadła chyba naszym gościom do gustu, sądząc po pełnym zaangażowaniu i - rzecz jak słońce jasna - po uśmiechach. O stałych bywalcach (patrz -> przedszkolaki) nie wspominam, ponieważ w codziennej pracy z dziećmi stosujemy elementy znanych nam metod i technik, jak również poznajemy nowe i stosujemy całościowo lub fragmentarycznie wedle uznania, potrzeb, warunków, et caetra. Powitanie jesieni metodą "Porannego kręgu" odbyło sie w ramach zajęć dydaktycznych dnia 25.09, co widać na załączonych obrazkach :-). Serdecznie zapraszamy na kolejne, comiesięczne spotkania!
więcej

Nasz własny sad owocowy - 19-20.09.2017

     Miło nam poinformować, że udało się wystartować z kolejnym założeniem planu rocznego "Poznajemy świat roślin", a mianowicie - mamy sad owocowy! Każda grupa własnoręcznie i przy udziale zaangażowanych rodziców, którym dziękujemy, posadziła jedno drzewko owocowe: jabłko, gruszę, śliwę, wiśnię, czereśnię i brzoskwinię (a moja morwa? - dop. autorki ;-)). Póki co drzewka są jeszcze malutkie, ale spotężnieją i będą miały GIGA owoce! Wiemy to na pewno! Z obecnym pokoleniem przedszkolaków będziemy śledzić wzrost i rozwój naszych pupili-chlorofili (zwal jak zwal), natomiast w przyszłości... ach, cóż to będzie za przyszłość :-))).
więcej

Sadzenie cebulek i teatrzyk - 15.09.2017

     Tegoroczny plan pracy "Poznajemy świat roślin" rozpoczęliśmy sadzeniem cebulek kwiatowych m.in. na okrągłej rabacie w małym ogródku oraz wzdłuż alejki frontalnej, tuż pod różami, które co roku tak pięknie kwitną, dzięki zabiegom pielęgnacyjnym Pana Ryszarda Janasa (dziękujemy!). Miejmy nadzieje, że posadzone przez dzieci szafirki i inne kwiatki cebulowe podobnie ucieszą nasze oczy, gdy przyjdzie na nie czas!
     15 września odbyło się również pierwsze z naszych wewnętrznych przedstawień pt. "Pani Jesień dary niesie", o walorach estetycznych (para charyzmatycznych aktorów), jak i edukacyjnych, z dużą dozą "ubawu po pachy". Łasuch Świstak miał ewidentny problem z oszczędnym korzystaniem z zapasów zimowych zgromadznych w norce. Dowiedział się również, do czego służy parasol. Ostatecznie jednak postanowił przymierzyć się do snu zimowego, czego mu, i podnym zwierzętom, często gęsto zazdraszczamy!
więcej