Galeria

2016/2017

Koncert "Bębniasta wyprawa" i wizyta w bliotece ODK - 18 i 22.11.16

   18 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z artystami z "Kulturki" podczas przedstawienia muzycznego "Bębniasta wyprawa". Dzieci poznały instrumenty perkusyjne, perkusjonalia i przeszkadzajki z całego świata (m.in. djembe, ksylofony, gongi), a wszystko to w otoczeniu ciekawej opowieści w oparciu o "magiczną księgę". (Nie)powszechnie wiadomo, że membrana djembe zrobiona jest ze skóry zwierzaka na literę "k...". Przedszkolaki myślały, że djembe jest ze skóry kury :-) (a tu koza, ewentualnie antylopa?gazela?). Podobnie, skoro mowa o innym instrumencie, w którego skład wchodziła skóra "zwierzaka w kropki". Zdaniem dzieci była to z pewnością biedronka! Na szczęście perkusista wyprowadził nas z błędu i naprowadził na ...krowę ;-). Było wesoło!
   Prezentujemy też kilka ujęć dzieci z grupy IV na lekcji bibliotecznej z 22 listopada. Prezentowana literatura dotyczyła, zgodnie z planem rocznym ("Poznajemy zwierzęta") i planem tygodnia - zwierząt leśnych. Oprócz czytania (i uważnego słuchania ze zrozumieniem oraz zapamiętywaniem informacji) dzieci bawiły się w "Starego niedźwiedzia" i kolorowały młodego warchlaka według własnego pomysłu. Dziękujemy ODK Pod Lipami!
więcej

Wycieczka do Uzarzewa - 17.11.16

   Na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczo - Łowieckiego w Uzarzewie na lekcję pt. "Zwierzęta w czterech porach roku" udały się 17 listopada przedszkolaki z grup III - IV. Dzieci oglądały bogatą kolekcję zwierząt preparowanych, usytuowanych w naturalnych środowiskach i realistycznych sytuacjach, zarówno z naszych regionów, jak i z całego świata. W tradycyjnych wnętrzach muzealnych odbyła się prezentacja trofeów łowieckich, natomiast w części warsztatowej, gdzie przedszkolaki tworzyły dekoracyjne wieńce z elementów drewnianych, wyeksponowana została wystawa "z życia wzięta" w czterech porach roku, również z upozowaną zwierzyną. Walorom edukacyjnym wycieczki do Uzarzewa nie sposób zaprzeczyć.
więcej

Atrakcje październikowe

   W październiku, oprócz wycieczki do Kluczewa i warsztatów przyrodniczych, ponownie odwiedził nas Pan Michał ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych "BENEK" W naszym ogrodzie, w dzień obłędnie deszczowy, pojawiła się krowa Mania z cielakiem Jagódką, należące do szkockiej rasy bydła górskiego. Dziękujemy Panu Michałowi za poświęcenie, bo o ile po krówkach deszcz spływał jak po kaczkach, o tyle nasi "człowiekowi" goście przemokli do suchej nitki! Na szczęście przedszkolaki mogły liczyć na wzorowy personel, który użyczył siły ramion i samo-dzielnie, jakże dzielnie! - podpierał namiot :-). Ponadto prezentujemy kilka ujęć z przedstawienia muzycznego artystów z "Kulturki" oraz zdjęcia dzieci wpatrzonych w "Kino zwierzakowe", przy okazji którego przedszkolaki obejrzały coś na kształt "Śmiechu warte", ale z udziałem domowych pupili. Dziękujemy również za współtworzenie z nami pięknej galerii zdjęć z ulubieńcami dzieci - zwierzęta to prawdziwi przyjaciele, co do tego zgadzamy się wszyscy :-).
więcej

Wycieczka do Kluczewa "U Kowola" - 18.10.16

   Ze "Starej chaty u Kowola" przedszkolaki wróciły uśmiechnięte i zadowolone. Wiejski - sielski plac zabaw na tradycyjnym podwórku, zaopatrzony w jeździki, rowerki, taczki, wózki i bujane konie to to, co dzieciaki lubią najbardziej. Po dawce ruchu był czas na degustację-edukację, czyli przyjrzenie się i posmakowanie tego, co pozyskujemy z gospodarstwa od zwierząt (masło, smalec, ser, mięso itd.), owadów (miodek:-)), a wszystko to na świeżym wiejskim chlebku. Można też było przymierzyć sweterek z owczej wełny, przejechać się bryczką konną i oczywiście podziwiać żywy inwentarz - rogaty, kopytny, włochaty, co kto lubi! ;-)
więcej

Wycieczka do Szreniawy - 30.09.16

   W związku z realizacją planu rocznego, poświęconego zwierzętom, a w miesiącu wrześniu zwierzętom gospodarskim, przedszkolaki wzięły udział w wycieczce do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie. Dzieciaki miały możliwość doświadczyć różnorodności zwierzaków użytkowych: bydła, koni, owiec, kóz, przyglądały się inwentarzowi "świńskiemu", opierzonemu (drób, ptaki ozdobne), osłom i całości "żywego muzeum". Dzięki ekspozycjom i programom edukacyjnym Szreniawy "mali ludzie" poszerzają swoją wiedzę i doświadczenia w zakresie tego, że zwierzę nie tylko daje, np. mleko, jaja, pierze, wełnę, ale również wymaga - siana, paszy, strzyżenia, czy wszelkiego dbania o higienę i komfort życia. Nie zapominajmy o tym!
więcej

Spotkanie z Panem "Benkiem" i kucem Miśkiem - 20.09.16

   W ramach kontynuacji współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych "BENEK" gościliśmy w przedszkolnym ogrodzie Pana Michała i pogodnie usposobionego kuca Miśka. Bardzo sympatyzujemy ze zwierzakami - z resztą z wzajemnością. Nasz ogródek odwiedzają różne gatunki ptaków, a nawet jeże. Wolnożyjące okoliczne koty są wysterylizowane, również dzięki opiece jednej z kocich fundacji. Ewentualne potomstwo trafia niejednokrotnie do domów personelu na dom stały lub tymczasowy. Dlatego też bardzo kibicujemy BENKOWI i staramy się przekazać dzieciom postawę szacunku i troski wobec żywych stworzeń, włączając w to nawet biedronki, żuczki i ślimaki. Brawo BENEK!!!
więcej
2015/2016

CZERWIEC MIESIĄCEM BEZPIECZEŃSTWA

   Tematyka czerwcowa tradycyjnie już oscylowała wokół wszelkich dziedzin związanych z bezpieczeństwem człowieka. Oprócz zajęć dydaktycznych i naszego wewnętrznego próbnego alarmu przeciwpożarowego gościliśmy w Przedszkolu szereg specjalistów, niemalże doszkalających dzieci w sprawach dbałości o własne zdrowie i życie. Odwiedził nas groźnie wyglądający, ale pięknie ułożony pies ze Stowarzyszenia BENEK, żebyśmy mogli przypomnieć sobie zachowania niezbędne w kontaktach z obcymi/dzikimi zwierzętami. Pani z Poznańskiego Klubu Nurkowego "Nautica" przygotowała piękny pokaz sprzętu nurkowego, przybliżyła dzieciom okazy fauny i flory słono i słodkowodnej oraz "przerobiła" z przedszkolakami zasady bezpiecznego "wakacjowania" nad wodą. Pogotowie ratunkowe wjechało na nasz ogród na sygnale ;-). Dzieci odbyły pogadankę w kręgu podpartą ćwiczeniami na fantomach, użyciem noszy i oglądaniem (tylko i wyłącznie!) resuscytatora. Można było "zwiedzić" karetkę pogotowia, wysłuchać różnych sygnałów, zadawać pytania naszym ważnym gościom. Oczywiście odbyły się też warsztaty naukowe z Panią doktor nauk fizycznych, podczas których przedszkolaki poznały dziwne reakcje chemiczne zachodzące przy użyciu materiałów dostępnych w gospodarstwie domowym. Ponadto, odwiedziła nas Pani policjantka z poznańskiej komendy, rozmawiająca z dziećmi na temat specyfiki zawodu, numerów alarmowych, syuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Ponownie gościliśmy też Mamę Justynki z grupy III, która przeprowadziła z dziećmi jak zawsze niezwykle interesujące zajęcia z daktyloskopii - ach, te gadżety z laboratorium kryminalistycznego... :-) Dziękujemy Pani bardzo!!!
więcej

Dzień Przedszkolaka - 16.06.16

   Festyn rycerski "U Mieszka i Dobrawy" był prze-świe-tny. Dzielni wojowie (i jedna wojowniczka) zapewnili dzieciom moc atrakcji, głównie pod postacią szeregu staropolskich dyscyplin o charakterze sportowym, w których dzieciaki uczestniczyły z prawdziwą przyjemnością i zapałem. Były wyścigi w workach jutowych, toczenie ociosanych pieńków, rzut sakwą do skrzyni, strzelanie z łuku, łowienie drewnianych rybek, tor przeszkód i spektakularny pokaz walk rycerskich z nutką komizmu ;-). Pokonani wojowie czołgali się po naszym ogrodzie, pojękując od ran zadanych "na ulał", a jeden z przedszkolaków miał okazje powalić przy pomocy tarczy czterech zakolczugowanych brutali :-). Dzieci przyjrzały się tym kolczugom, napierśnikom, specyficznemu obuwiu i innym częściom garderoby, których nazw autorka nie spamiętała - głównie skóra i blacha. Tu czy tam jakieś rogi ;-). Generalnie rzecz ujmując Pani i Panowie rycerze odwalili kawał dobrej roboty, zapewniając ciekawe atrakcje naszej (prawie) 150 dzieci. Dziękujemy!
więcej

Wycieczka do Deliparku - 13.06.06

    W tym roku po raz drugi odbyła się wycieczka do DELI Parku. Mimo niepogody dzieci odbyły spacer śladami rezydujących tam na stałę prehistorycznych zwierząt i gigantycznych owadów. Przedszkolaki podziwiały żywe okazy ptactwa i fauny kopytnej. W parku miniatur można się było przyjrzeć zabytkom Europy, Afryki, Ameryki i Azji. Place zabaw usytuowane na świeżym powietrzu zostały z poświęceniem oczyszczone z wody przez pracowników DELI Parku, żeby nasze dzieci mogły skorzystać choć z części sprzętów na świeżym powietrzu. 
więcej

Dziewicza Baza, Kule kąpielowe, Dylu - Dylotki - 1-6.06.16

    Pierwszego czerwca grupa IV odbyła wycieczkę na Dziewiczą Górę znajdującą się w pobliskim Czerwonaku. Wyjazd odbył się we współpracy ze Sportową Szkołą Podstawową NR 29, a konkretnie z pierwszakami, w dużej mierze absolwentami naszego przedszkola :-). Dzieci brały udział w lekcji edukacyjnej z Panem leśniczym, uczestniczyły w warsztatach artystycznych z plastyczką, próbując nowej techniki malowania tuszem przy pomocy leśnych znalezisk. Był czas na piknik i spacer w przepełnionym zapachami akacji powietrzu po deszczu. Obserwowaliśmy żuki gnojarze, pracę mrówek, słuchaliśmy stukotu dzięciołów, oglądaliśmy konwalie (przekwitłe). Wisienką na torcie okazały się być zabawy w wiklinowym labiryncie, który najbardziej fascynował nasze przedszkolaki. Kochamy las - las kocha nas (dopóki przestrzegamy jego reguł).
   Ponadto, Rodzice Natalki z grupy maluszków zorganizowali dla dzieci niezwykły prezent na Dzień Dziecka - warsztaty tworzenia kul kąpielowych metodą, można powiedzieć, rękodzielniczą ;-). Bardzo dziękujemy za zaangażowanie, doskonałe przygotowanie i cudowne wytwory! Ponoć "nie liczy się efekt, tylko sam proces tworzenia", skoro mowa o dzieciach, a tworzenia było co nie miara, więc radość gwarantowana :-).
   Uwieczniliśmy też na zdjęciach kolejny koncert Filharmonii Pomysłów, która pisze o sobie tak: "ekipa DYLU-DYLotek,(...) opowiada dzieciom legendy i śpiewa piosenki warszawskie. Oczywiście w asyście Pana Kota, który tym razem trochę boi się bazyliszka...Piękne przestawienie, porywające piosenki, śliczna Łowiczanka, doskonały akordeonista i niezastąpiony aktor lalkarz (...)" (FP na FB).
więcej