Galeria

2016/2017

Wigilie grupowe - 21.12.16

      Jak co roku nieodzowną tradycją naszego przedszkola jest wspólne świętowanie przy wigilijnym stole dzieci ze swoimi ciociami oraz wizyta Gwiazdora i jego pomocy Pani Śnieżynki :) Ten wyjątkowy dzień odbył się w środę 21.12.2016 roku.
      Już od samego rana dzieci i ich rodzice, mogli się przekonać o wyjątkowości tego dnia, gdy przed przedszkolem witał ich Gwiazdor i Pani Śnieżynka ze słodkim poczęstunkiem. Następnie dzieci uczestniczyły w wyjątkowym przedstawieniu grupy "Kulturka" o tematyce "Spełniamy świąteczne marzenia".
      Nadszedł wreszcie czas na powrót do swoich sal i świętowanie w najbliższym grupowym gronie tego radosnego dnia. Każda grupa spędzała go inaczej. Jedni wykonywali świąteczne ozdoby i rysunki, inni wspólnie się bawili lub słuchali świątecznych historii i śpiewali kolędy. Najważniejszym jednak momentem i jednakowym we wszystkich grupach, było dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń i wieczerza przy wigilijnym stole.
      Czymże byłby jednak dla dzieci ten dzień, gdyby nie wizyta Gwiazdora! Po wspólnym ucztowaniu nadszedł wreszcie czas na to upragnione spotkanie, podczas którego dzieci mogły pochwalić się swoimi umiejętnościami wokalnymi, czy recytatorskimi :) A następnie po krótkiej rozmowie z Gwiazdorem otrzymać upragnione prezenty!
      Mimo braku śniegu za oknem, dzień ten był dla wszystkich bardzo wyjątkowy, szczególnie dla tegorocznych "maluszków", gdyż była to ich pierwsza wigilia przedszkolna. Zapraszamy więc serdecznie do obejrzenia niektórych zdjęć z tej wyjątkowej środy :). Ponadto prezentujemy kilka ujęć z wizyty cudnej urody osiołka
z Fundacji BENEK
 (14.12).
więcej

Mikołaj w Michałku - 5.12.16

    Z okazji dnia Świętego Mikołaja wszystkie chętne przedszkolaki wzięły udział w wycieczce autokarowej do Fabryki Śmiechu "Michałek". Kryte place zabaw zwane popularnie "kulkami" (małe dzieci w dzisiejszych czasach wybywają na tzw. "kulki"/"do kuleczek"/"w kuleczki") to zawsze trafiona impreza, co widać po uśmiechniętych buziach, kończynach ujętych w biegu lub locie i włosach w nieładzie :-). Bez zbędnych słów - zapraszamy do galerii, zawierającej również kilka ujęć z fantastycznego przedstawienia muzycznego od "Kulturki" traktującego o Świętach Bożego Narodzenia dookoła świata. Strasznie fajnie było razem pośpiewać "Feliz navidad" :-).
więcej

VII Integracyjny Przegląd Twórczości Folklorystycznej - 23.11.16

    23 listopada odbył się VII Integracyjny Przegląd Twórczości Folklorystycznej organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu.
   Myśl przewodnia tegorocznego przeglądu to - "od samby do walca przez świat krokiem tańca". Nie zabrakło więc tańców z różnych regionów Europy, Ameryki, Azji prezentowanych przez szkoły podstawowe, Szkołę Muzyczną II stopnia, Zespół "Łaniki" i inne.
   Nasze przedszkole reprezentowała grupa III, która wykonała dwa tańce: warszawską poleczkę oraz krakowiaka. Dzieci otrzymały gromkie brawa i drobne upominki. "Do zobaczenia za rok!" - powiedziała Pani Dyrektor Grażyna Piosik.
więcej

Wizyta Pana Leśnika i Benka z kózkami - 24 i 16.11.16

   Dzięki uprzejmości Taty Marcina z grupy IV gościliśmy w przedszkolu w pełni wyekwipowanego Pana Leśnika, który opowiadał dzieciom o rodzimej zwierzynie, m.in. zaznaczając wiecznie umykającą róznicę pomiędzy sarną a jeleniem. Możecie Państwo przeżyć szok - to są dwa zupełnie odmienne gatunki! :-) Samiec jelenia to byk, a samica to łania (a sarna to - uwaga - koza!). Dziękujemy!
   Ponadto ponownie gościliśmy u siebie Pana Michała ze Stowarzyszenia "BENEK", który tym razem przywiózł ze sobą aż 3 zwierzaki - mamę kozę (nie sarnę!) z dwoma koźlętami-bliźniakami :-). Mama koza oraz dzieciaki Mickey i Minnie były nieustraszone, podobnie jak niektóre przedszkolaki pchające swoje małe rączki byle tylko głaskać i głaskać. W zupełności to rozumiem! Nie obyło się bez ciekawych opowieści z koziego życia i poczęstunku dla kopytnych w postaci jabłek.
Również dziękujemy!
więcej

Koncert "Bębniasta wyprawa" i wizyta w bliotece ODK - 18 i 22.11.16

   18 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z artystami z "Kulturki" podczas przedstawienia muzycznego "Bębniasta wyprawa". Dzieci poznały instrumenty perkusyjne, perkusjonalia i przeszkadzajki z całego świata (m.in. djembe, ksylofony, gongi), a wszystko to w otoczeniu ciekawej opowieści w oparciu o "magiczną księgę". (Nie)powszechnie wiadomo, że membrana djembe zrobiona jest ze skóry zwierzaka na literę "k...". Przedszkolaki myślały, że djembe jest ze skóry kury :-) (a tu koza, ewentualnie antylopa?gazela?). Podobnie, skoro mowa o innym instrumencie, w którego skład wchodziła skóra "zwierzaka w kropki". Zdaniem dzieci była to z pewnością biedronka! Na szczęście perkusista wyprowadził nas z błędu i naprowadził na ...krowę ;-). Było wesoło!
   Prezentujemy też kilka ujęć dzieci z grupy IV na lekcji bibliotecznej z 22 listopada. Prezentowana literatura dotyczyła, zgodnie z planem rocznym ("Poznajemy zwierzęta") i planem tygodnia - zwierząt leśnych. Oprócz czytania (i uważnego słuchania ze zrozumieniem oraz zapamiętywaniem informacji) dzieci bawiły się w "Starego niedźwiedzia" i kolorowały młodego warchlaka według własnego pomysłu. Dziękujemy ODK Pod Lipami!
więcej

Wycieczka do Uzarzewa - 17.11.16

   Na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczo - Łowieckiego w Uzarzewie na lekcję pt. "Zwierzęta w czterech porach roku" udały się 17 listopada przedszkolaki z grup III - IV. Dzieci oglądały bogatą kolekcję zwierząt preparowanych, usytuowanych w naturalnych środowiskach i realistycznych sytuacjach, zarówno z naszych regionów, jak i z całego świata. W tradycyjnych wnętrzach muzealnych odbyła się prezentacja trofeów łowieckich, natomiast w części warsztatowej, gdzie przedszkolaki tworzyły dekoracyjne wieńce z elementów drewnianych, wyeksponowana została wystawa "z życia wzięta" w czterech porach roku, również z upozowaną zwierzyną. Walorom edukacyjnym wycieczki do Uzarzewa nie sposób zaprzeczyć.
więcej

Atrakcje październikowe

   W październiku, oprócz wycieczki do Kluczewa i warsztatów przyrodniczych, ponownie odwiedził nas Pan Michał ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych "BENEK" W naszym ogrodzie, w dzień obłędnie deszczowy, pojawiła się krowa Mania z cielakiem Jagódką, należące do szkockiej rasy bydła górskiego. Dziękujemy Panu Michałowi za poświęcenie, bo o ile po krówkach deszcz spływał jak po kaczkach, o tyle nasi "człowiekowi" goście przemokli do suchej nitki! Na szczęście przedszkolaki mogły liczyć na wzorowy personel, który użyczył siły ramion i samo-dzielnie, jakże dzielnie! - podpierał namiot :-). Ponadto prezentujemy kilka ujęć z przedstawienia muzycznego artystów z "Kulturki" oraz zdjęcia dzieci wpatrzonych w "Kino zwierzakowe", przy okazji którego przedszkolaki obejrzały coś na kształt "Śmiechu warte", ale z udziałem domowych pupili. Dziękujemy również za współtworzenie z nami pięknej galerii zdjęć z ulubieńcami dzieci - zwierzęta to prawdziwi przyjaciele, co do tego zgadzamy się wszyscy :-).
więcej

Wycieczka do Kluczewa "U Kowola" - 18.10.16

   Ze "Starej chaty u Kowola" przedszkolaki wróciły uśmiechnięte i zadowolone. Wiejski - sielski plac zabaw na tradycyjnym podwórku, zaopatrzony w jeździki, rowerki, taczki, wózki i bujane konie to to, co dzieciaki lubią najbardziej. Po dawce ruchu był czas na degustację-edukację, czyli przyjrzenie się i posmakowanie tego, co pozyskujemy z gospodarstwa od zwierząt (masło, smalec, ser, mięso itd.), owadów (miodek:-)), a wszystko to na świeżym wiejskim chlebku. Można też było przymierzyć sweterek z owczej wełny, przejechać się bryczką konną i oczywiście podziwiać żywy inwentarz - rogaty, kopytny, włochaty, co kto lubi! ;-)
więcej

Wycieczka do Szreniawy - 30.09.16

   W związku z realizacją planu rocznego, poświęconego zwierzętom, a w miesiącu wrześniu zwierzętom gospodarskim, przedszkolaki wzięły udział w wycieczce do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie. Dzieciaki miały możliwość doświadczyć różnorodności zwierzaków użytkowych: bydła, koni, owiec, kóz, przyglądały się inwentarzowi "świńskiemu", opierzonemu (drób, ptaki ozdobne), osłom i całości "żywego muzeum". Dzięki ekspozycjom i programom edukacyjnym Szreniawy "mali ludzie" poszerzają swoją wiedzę i doświadczenia w zakresie tego, że zwierzę nie tylko daje, np. mleko, jaja, pierze, wełnę, ale również wymaga - siana, paszy, strzyżenia, czy wszelkiego dbania o higienę i komfort życia. Nie zapominajmy o tym!
więcej

Spotkanie z Panem "Benkiem" i kucem Miśkiem - 20.09.16

   W ramach kontynuacji współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych "BENEK" gościliśmy w przedszkolnym ogrodzie Pana Michała i pogodnie usposobionego kuca Miśka. Bardzo sympatyzujemy ze zwierzakami - z resztą z wzajemnością. Nasz ogródek odwiedzają różne gatunki ptaków, a nawet jeże. Wolnożyjące okoliczne koty są wysterylizowane, również dzięki opiece jednej z kocich fundacji. Ewentualne potomstwo trafia niejednokrotnie do domów personelu na dom stały lub tymczasowy. Dlatego też bardzo kibicujemy BENKOWI i staramy się przekazać dzieciom postawę szacunku i troski wobec żywych stworzeń, włączając w to nawet biedronki, żuczki i ślimaki. Brawo BENEK!!!
więcej