Galeria

2016/2017

Mikołaj w Michałku - 5.12.16

    Z okazji dnia Świętego Mikołaja wszystkie chętne przedszkolaki wzięły udział w wycieczce autokarowej do Fabryki Śmiechu "Michałek". Kryte place zabaw zwane popularnie "kulkami" (małe dzieci w dzisiejszych czasach wybywają na tzw. "kulki"/"do kuleczek"/"w kuleczki") to zawsze trafiona impreza, co widać po uśmiechniętych buziach, kończynach ujętych w biegu lub locie i włosach w nieładzie :-). Bez zbędnych słów - zapraszamy do galerii, zawierającej również kilka ujęć z fantastycznego przedstawienia muzycznego od "Kulturki" traktującego o Świętach Bożego Narodzenia dookoła świata. Strasznie fajnie było razem pośpiewać "Feliz navidad" :-).
więcej

VII Integracyjny Przegląd Twórczości Folklorystycznej - 23.11.16

    23 listopada odbył się VII Integracyjny Przegląd Twórczości Folklorystycznej organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu.
   Myśl przewodnia tegorocznego przeglądu to - "od samby do walca przez świat krokiem tańca". Nie zabrakło więc tańców z różnych regionów Europy, Ameryki, Azji prezentowanych przez szkoły podstawowe, Szkołę Muzyczną II stopnia, Zespół "Łaniki" i inne.
   Nasze przedszkole reprezentowała grupa III, która wykonała dwa tańce: warszawską poleczkę oraz krakowiaka. Dzieci otrzymały gromkie brawa i drobne upominki. "Do zobaczenia za rok!" - powiedziała Pani Dyrektor Grażyna Piosik.
więcej

Wizyta Pana Leśnika i Benka z kózkami - 24 i 16.11.16

   Dzięki uprzejmości Taty Marcina z grupy IV gościliśmy w przedszkolu w pełni wyekwipowanego Pana Leśnika, który opowiadał dzieciom o rodzimej zwierzynie, m.in. zaznaczając wiecznie umykającą róznicę pomiędzy sarną a jeleniem. Możecie Państwo przeżyć szok - to są dwa zupełnie odmienne gatunki! :-) Samiec jelenia to byk, a samica to łania (a sarna to - uwaga - koza!). Dziękujemy!
   Ponadto ponownie gościliśmy u siebie Pana Michała ze Stowarzyszenia "BENEK", który tym razem przywiózł ze sobą aż 3 zwierzaki - mamę kozę (nie sarnę!) z dwoma koźlętami-bliźniakami :-). Mama koza oraz dzieciaki Mickey i Minnie były nieustraszone, podobnie jak niektóre przedszkolaki pchające swoje małe rączki byle tylko głaskać i głaskać. W zupełności to rozumiem! Nie obyło się bez ciekawych opowieści z koziego życia i poczęstunku dla kopytnych w postaci jabłek.
Również dziękujemy!
więcej

Koncert "Bębniasta wyprawa" i wizyta w bliotece ODK - 18 i 22.11.16

   18 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z artystami z "Kulturki" podczas przedstawienia muzycznego "Bębniasta wyprawa". Dzieci poznały instrumenty perkusyjne, perkusjonalia i przeszkadzajki z całego świata (m.in. djembe, ksylofony, gongi), a wszystko to w otoczeniu ciekawej opowieści w oparciu o "magiczną księgę". (Nie)powszechnie wiadomo, że membrana djembe zrobiona jest ze skóry zwierzaka na literę "k...". Przedszkolaki myślały, że djembe jest ze skóry kury :-) (a tu koza, ewentualnie antylopa?gazela?). Podobnie, skoro mowa o innym instrumencie, w którego skład wchodziła skóra "zwierzaka w kropki". Zdaniem dzieci była to z pewnością biedronka! Na szczęście perkusista wyprowadził nas z błędu i naprowadził na ...krowę ;-). Było wesoło!
   Prezentujemy też kilka ujęć dzieci z grupy IV na lekcji bibliotecznej z 22 listopada. Prezentowana literatura dotyczyła, zgodnie z planem rocznym ("Poznajemy zwierzęta") i planem tygodnia - zwierząt leśnych. Oprócz czytania (i uważnego słuchania ze zrozumieniem oraz zapamiętywaniem informacji) dzieci bawiły się w "Starego niedźwiedzia" i kolorowały młodego warchlaka według własnego pomysłu. Dziękujemy ODK Pod Lipami!
więcej

Wycieczka do Uzarzewa - 17.11.16

   Na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczo - Łowieckiego w Uzarzewie na lekcję pt. "Zwierzęta w czterech porach roku" udały się 17 listopada przedszkolaki z grup III - IV. Dzieci oglądały bogatą kolekcję zwierząt preparowanych, usytuowanych w naturalnych środowiskach i realistycznych sytuacjach, zarówno z naszych regionów, jak i z całego świata. W tradycyjnych wnętrzach muzealnych odbyła się prezentacja trofeów łowieckich, natomiast w części warsztatowej, gdzie przedszkolaki tworzyły dekoracyjne wieńce z elementów drewnianych, wyeksponowana została wystawa "z życia wzięta" w czterech porach roku, również z upozowaną zwierzyną. Walorom edukacyjnym wycieczki do Uzarzewa nie sposób zaprzeczyć.
więcej

Atrakcje październikowe

   W październiku, oprócz wycieczki do Kluczewa i warsztatów przyrodniczych, ponownie odwiedził nas Pan Michał ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych "BENEK" W naszym ogrodzie, w dzień obłędnie deszczowy, pojawiła się krowa Mania z cielakiem Jagódką, należące do szkockiej rasy bydła górskiego. Dziękujemy Panu Michałowi za poświęcenie, bo o ile po krówkach deszcz spływał jak po kaczkach, o tyle nasi "człowiekowi" goście przemokli do suchej nitki! Na szczęście przedszkolaki mogły liczyć na wzorowy personel, który użyczył siły ramion i samo-dzielnie, jakże dzielnie! - podpierał namiot :-). Ponadto prezentujemy kilka ujęć z przedstawienia muzycznego artystów z "Kulturki" oraz zdjęcia dzieci wpatrzonych w "Kino zwierzakowe", przy okazji którego przedszkolaki obejrzały coś na kształt "Śmiechu warte", ale z udziałem domowych pupili. Dziękujemy również za współtworzenie z nami pięknej galerii zdjęć z ulubieńcami dzieci - zwierzęta to prawdziwi przyjaciele, co do tego zgadzamy się wszyscy :-).
więcej

Wycieczka do Kluczewa "U Kowola" - 18.10.16

   Ze "Starej chaty u Kowola" przedszkolaki wróciły uśmiechnięte i zadowolone. Wiejski - sielski plac zabaw na tradycyjnym podwórku, zaopatrzony w jeździki, rowerki, taczki, wózki i bujane konie to to, co dzieciaki lubią najbardziej. Po dawce ruchu był czas na degustację-edukację, czyli przyjrzenie się i posmakowanie tego, co pozyskujemy z gospodarstwa od zwierząt (masło, smalec, ser, mięso itd.), owadów (miodek:-)), a wszystko to na świeżym wiejskim chlebku. Można też było przymierzyć sweterek z owczej wełny, przejechać się bryczką konną i oczywiście podziwiać żywy inwentarz - rogaty, kopytny, włochaty, co kto lubi! ;-)
więcej

Wycieczka do Szreniawy - 30.09.16

   W związku z realizacją planu rocznego, poświęconego zwierzętom, a w miesiącu wrześniu zwierzętom gospodarskim, przedszkolaki wzięły udział w wycieczce do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie. Dzieciaki miały możliwość doświadczyć różnorodności zwierzaków użytkowych: bydła, koni, owiec, kóz, przyglądały się inwentarzowi "świńskiemu", opierzonemu (drób, ptaki ozdobne), osłom i całości "żywego muzeum". Dzięki ekspozycjom i programom edukacyjnym Szreniawy "mali ludzie" poszerzają swoją wiedzę i doświadczenia w zakresie tego, że zwierzę nie tylko daje, np. mleko, jaja, pierze, wełnę, ale również wymaga - siana, paszy, strzyżenia, czy wszelkiego dbania o higienę i komfort życia. Nie zapominajmy o tym!
więcej

Spotkanie z Panem "Benkiem" i kucem Miśkiem - 20.09.16

   W ramach kontynuacji współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych "BENEK" gościliśmy w przedszkolnym ogrodzie Pana Michała i pogodnie usposobionego kuca Miśka. Bardzo sympatyzujemy ze zwierzakami - z resztą z wzajemnością. Nasz ogródek odwiedzają różne gatunki ptaków, a nawet jeże. Wolnożyjące okoliczne koty są wysterylizowane, również dzięki opiece jednej z kocich fundacji. Ewentualne potomstwo trafia niejednokrotnie do domów personelu na dom stały lub tymczasowy. Dlatego też bardzo kibicujemy BENKOWI i staramy się przekazać dzieciom postawę szacunku i troski wobec żywych stworzeń, włączając w to nawet biedronki, żuczki i ślimaki. Brawo BENEK!!!
więcej
2015/2016

CZERWIEC MIESIĄCEM BEZPIECZEŃSTWA

   Tematyka czerwcowa tradycyjnie już oscylowała wokół wszelkich dziedzin związanych z bezpieczeństwem człowieka. Oprócz zajęć dydaktycznych i naszego wewnętrznego próbnego alarmu przeciwpożarowego gościliśmy w Przedszkolu szereg specjalistów, niemalże doszkalających dzieci w sprawach dbałości o własne zdrowie i życie. Odwiedził nas groźnie wyglądający, ale pięknie ułożony pies ze Stowarzyszenia BENEK, żebyśmy mogli przypomnieć sobie zachowania niezbędne w kontaktach z obcymi/dzikimi zwierzętami. Pani z Poznańskiego Klubu Nurkowego "Nautica" przygotowała piękny pokaz sprzętu nurkowego, przybliżyła dzieciom okazy fauny i flory słono i słodkowodnej oraz "przerobiła" z przedszkolakami zasady bezpiecznego "wakacjowania" nad wodą. Pogotowie ratunkowe wjechało na nasz ogród na sygnale ;-). Dzieci odbyły pogadankę w kręgu podpartą ćwiczeniami na fantomach, użyciem noszy i oglądaniem (tylko i wyłącznie!) resuscytatora. Można było "zwiedzić" karetkę pogotowia, wysłuchać różnych sygnałów, zadawać pytania naszym ważnym gościom. Oczywiście odbyły się też warsztaty naukowe z Panią doktor nauk fizycznych, podczas których przedszkolaki poznały dziwne reakcje chemiczne zachodzące przy użyciu materiałów dostępnych w gospodarstwie domowym. Ponadto, odwiedziła nas Pani policjantka z poznańskiej komendy, rozmawiająca z dziećmi na temat specyfiki zawodu, numerów alarmowych, syuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Ponownie gościliśmy też Mamę Justynki z grupy III, która przeprowadziła z dziećmi jak zawsze niezwykle interesujące zajęcia z daktyloskopii - ach, te gadżety z laboratorium kryminalistycznego... :-) Dziękujemy Pani bardzo!!!
więcej