Rok przedszkolny 2023/24
Maj - czerwiec 2024
"Bimbą po Poznaniu" - 11.06.24
"Bimbą po Poznaniu" - 11.06.24
Powoli przechodzimy w zasłużony stan spoczynku wakacyjnego, zamieniając dni obfitujące w pracę-zabawę na takie, w których liczy się już tylko to drugie. Jest to potrzebne zarówno nam, nauczycielkom, jak i dzieciom, które w tym roku przedszkolnym nauczyły się i doświadczyły tak wiele.
Maj i czerwiec to miesiące poświęcone przede wszystkim naszym dzieciom i ich rodzinom. Przedszkolaki doszlifowują w maju repertuar występów na uroczystości Dnia Mamy i Taty oraz na Zakończenie Zerówki. To wydarzenia ważne i ze wszech miar poważne, z dużym ładunkiem emocji i wzruszeń, ale zawsze staramy się, by nikogo to nie przerosło.
Na początku czerwca odbył się, wpisany już w tradycję naszego Przedszkola, Festyn Rodzinny, podczas którego mogliśmy posmakować Państwa wypieków i wyrobów kulinarnych, dodając też jak zawsze coś od siebie – obecność, uśmiech i troskę :-). Dziękujemy za wspaniałą frekwencję oraz zapał do wspólnej zabawy z balonami w motywie przewodnim. Rozpędziliśmy lato do prędkości nadświetlnej!
Dzień później ruszyliśmy całym przedszkolem na przemarsz w kierunku P131, by uczestniczyć w „Eko Pikniku”. Dla dzieci jest to nie lada gratka, bo podstawą zabawy są wszelakie dmuchańce, a wzorowa logistyka zawsze umożliwia skorzystanie z każdej przewidzianej atrakcji. Dziękujemy organizatorom!
Blisko połowy czerwca zapisane dzieci pojechały na wycieczkę „Bimbą przez Poznań” tramwajem typu Helmut (a tak naprawdę Duuwag GT8). Fantastyczna Pani przewodniczka opowiadała nam o najważniejszych atrakcjach turystycznych w mieście (Katedra, Zamek Cesarski, Bałtyk, Jezioro Malta i inne), ożywiając co poniektóre legendy z udziałem ucharakteryzowanych przedszkolaków. Każdy otrzymał świetnie przygotowaną broszurę z mapką i naklejkami, by zaznaczać mijane miejsca (brawo dla wykonawców tak fajnego narzędzia dydaktycznego!). Dla wahających się – warto pojechać bimbą przez Poznań!
Krótko przed wakacjami, które dotyczą w przedszkolu i lipca, i sierpnia (w lipcu stawiamy na zabawę i relaks w naszych ogrodach, w sierpniu zwijamy interes;-)) mieliśmy jeszcze dwie przemiłe wizyty. Pierwsza z nich to przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek”, które wystawili dla dzieci nasi absolwenci, uczęszczający do pobliskiego ZSzOS. Gratulujemy świetnego występu – gry aktorskiej z zabawnymi motywami i bezbłędnego wykonu piosenek (np. „Kaczka Dziwaczka”). Byliście cudni, brawa dla Pani nauczycielki za przygotowanie Was do występu!
Ostatni goście, którzy nas odwiedzili, to Eunice i Denis, którzy przeprowadzili się do Polski aż z Hong Kongu! Serdecznie dziękujemy, ze zechcieliście nas odwiedzić i opowiedzieć przedszkolakom o tym, co charakteryzuje Wasze wspaniałe miasto (niegdysiejszą kolonię brytyjską). Wzbogaciliśmy naszą wiedzę o tym odległym dla nas zakątku świata, w którym zima jest bez śniegu, a nawet rosną wtedy kwiaty. Dowiedzieliśmy się więcej o Waszej pogodzie, przyrodzie, atrakcjach turystycznych, kuchni tradycyjnej, a nawet „liznęliśmy” nieco języka kantońskiego. To ważne, żeby kształtować postawę szacunku i tolerancji wobec obywateli wszystkich narodów świata, budować ciekawość dla tego, co jeszcze niepoznane, z otwartymi umysłami i sercami spoglądać na świat. Dziękujemy Eunice i Denisie za Waszą serdeczność 🙂 <3
Kwiecień 2024
Drodzy Państwo, galeria kwietniowa z lekkim przesunięciem, ale w przyrodzie nic nie ginie – są i zdjęcia ;-).
W połowie kwietnia starsze dzieci ruszyły na wycieczkę do jednego z chętniej uczęszczanych miejsc, mowa o Starej Chacie u Kowola w Kluczewie. Zwiedzanie agroturystyki obejmowało, m.in. pokaz kucia podkowy oraz wyrabiania masła, a także dojenia krowy „na żywo”, z możliwością udzielenia zwierzątku wsparcia duchowego poprzez przytrzymanie włochatego ogonka :-). Dzieci zwiedzały przeszło 100-letnią chatę z obejściem, a także przejechały się przyczepą ciągniętą przez traktor po malowniczej okolicy. Jak zwykle masę frajdy sprawił przedszkolakom czas wolny na podwórku zaopatrzonym we wszelkiego rodzaju tradycyjne jeździki, rowerki, pojazdy z przyczepkami, dwu i czteroślady. Agroturystyka „Stara Chata u Kowola” w Kluczewie to miejsce, do którego każdego roku z ogromną chęcią wracamy – bo warto.
19 kwietnia obie grupy maluchów odwiedziły Ranczo Alpaka w Boduszewie, niedaleko Murowanej Gośliny. Miejsce stosunkowo nowe, z dala od zgiełku miasta, pośród pól i lasów. Punktem najważniejszym było oczywiście karmienie alpak, baranów i kóz krojoną marchewką – zwierzęta były przyjaźnie nastawione do małych gości, stąd wniosek, że są wprawione w boju ;-). Poza kontaktem ze zwierzakami, dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych z animatorkami oraz wykonały prace plastyczne na stoisku craftowym. Wolnochodzące, bezwstydne kozy niemal pozbawiły nas drugiego śniadania! Ale ile było przy tym śmiechu – to nasze.
Kwietniowe repertuar atrakcji niestandardowych obejmował również:
- warsztaty z długopisami 3d, podczas których powstały imponujące, przestrzenne prace,
- spektakl teatru Mozaika „O Królu Kruków” (fantazja!),
- szykowanie sałatki owocowej przez wszystkie przedszkolaki.
Marzec 2024
Po lutowym wypoczynku, ruszyliśmy z kopyta z marcowymi atrakcjami. Na początek wszystkie przedszkolaki (z obstawą) wyruszyły na wycieczkę autokarową do Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Wybór miejsca docelowego, wydawało by się, oczywisty, ale zawsze przemyślany. Szreniawę odwiedzić powinien każdy, by przekonać się, że warto tam wracać przynajmniej raz do roku. Majątek w Szreniawie jest wspaniale zachowany i zadbany, z bogatą ofertą wystaw i zajęć edukacyjnych dla dzieci. Ogromną furorę robią zawsze zwierzęta gospodarskie, a i tym razem mogliśmy przyjrzeć się z bliska świeżo wyklutym kurczaczkom, nowonarodzonym jagniątkom, oczywiście nie ingerując w spokojne, wiejskie życie tych stworzeń. Tegoroczna wycieczka obejmowała również udział w przedstawieniu o tradycjach wielkanocnych oraz zajęcia plastyczno-techniczne z jajem i króliczkiem w rolach głównych. Było super!
Nasze przedszkolaki biorą udział w projekcie „Od Smyka do Zawodnika” w pobliskim ZSzOS nr 1, w ramach którego raz w tygodniu biorą udział w zajęciach sportowych na terenie szkoły. Dodatkowo, 18 marca „w Zespole Szkól z Oddziałami Sportowymi w Poznaniu została przeprowadzona Olimpiada Przedszkolaka. Głównym celem Olimpiady było uczestnictwo w kulturze fizycznej i dobra zabawa, a nie rywalizacja i zwycięstwo. Naszym celem było zaszczepienie u najmłodszych pasji do sportu, ale także do rozwoju umiejętności, które znacząco wpływają na ich przyszłe życie takich jak: komunikacja współpraca, kreatywne myślenia, motywacja, pewność siebie. W związku z tym każde dziecko zostało udekorowane złotym medalem. Dzieci uczestniczące w Olimpiadzie miały za zadanie pokonanie torów przeszkód, które oparto o naturalnych umiejętności dziecka jak bieg, skok, rzut. Tory przeszkód przeplatane były zabawami, ćwiczeniami.” (c) Facebook Zespołu Szkół z Oddziałamy Sportowymi nr 1. Dziękujemy ZSzOS za aktywną działalność na rzecz zdrowia fizycznego dzieciaków!
Pozostałe atrakcje miesiąca marca były już tylko i wyłącznie naszymi wewnętrznymi wydarzeniami. Wiosnę, dokładnie tak, jak każdą inną porę roku, witaliśmy polisensoryczną Metodą Porannego Kręgu. Oglądaliśmy, dotykaliśmy, słuchaliśmy wiosny, wąchaliśmy ją i próbowaliśmy, jak smakuje. Każda grupa posadziła swoje własne roślinki ogrodowe, które po Zimnej Zośce trafią do skrzynek zewnętrznych. Co roku każda grupa sadzi własne warzywa, owoce, kwiaty, potem dba o nie, obserwuje wzrost i rozwój oraz oczywiście zbiera ewentualne plony. Nasz ogród jest największym dobrodziejstwem. Odbyliśmy też ceremonialny spacer po uliczkach osiedla, zgodnie ze starym ludowym zwyczajem, ozdobieni elementami roślinnymi, z tzw. „gaikiem”, nieśliśmy wiosenną radość okolicznym mieszkańcom.
Finał marca to oczywiście Wielkanoc i wizyta Zajączka. Na uroczyste świąteczne śniadanie dzieci same szykowały faszerowane jajka z połączenia żółtek i awokado. Jajeczka, przyozdobione kiełkami i rzeżuchą hodowaną w każdej grupie, wyglądały pięknie, acz smakowały… jednym tak, innym nie 🙂 Zgodnie z oczekiwaniami dzieci Zając przykicał do Przedszkola, a upominki ukrył w ogrodzie. Ich poszukiwanie wymagało trochę gimnastyki fizycznej i mentalnej, zgodnie z instrukcjami zostawionymi na liścikach.
Drodzy Państwo, mamy wiosnę! Przed nami piękny czas :-). Niech się ziści!
Styczeń 2024
Styczeń wcale nie był miesiącem poświęconym poświątecznemu wypoczynkowi, tylko skupiliśmy się na intensywnych przygotowaniach do Dnia Babci i Dziadka. Każda grupa, od malucha do „starucha” ;-), szlifowała repertuar, by oczarować i uczcić ukochanych gości. Przedszkolaki wiele poranków poświęciły na śpiewaniu, tańcowaniu, instrumentowaniu, odgrywaniu przydzielonych ról i dopieszczaniu handmade’owych upominków – tak wygląda najczęściej styczeń. Wielki finał udał się znakomicie – frekwencja dopisała, za co ogromnie dziękujemy, a dzieci dały z siebie 120 % (jak zwykle). Dziękujemy również za piękne zdjęcia Tacie Jasia z grupy I oraz Babci Uli z gr VI.
Niewątpliwą atrakcją dla starszych dzieci były warsztaty mydlarskie, przeprowadzone przez lokalną Pracownię Edukacyjną Wiatrak (Os. Pod Lipami 8). Przedszkolaki samodzielnie, krok po kroku, wykonywały mydełko glicerynowe w fantazyjnej formie, w wybranym kolorze i o ciekawym zapachu. Każdy mógł wybrać naturalne dodatki (suszone zioła, przyprawy, nasiona), a na koniec zapakować swoje praktyczne, użyteczne i prozdrowotne dziełko, by kogoś obdarować, lub prędko zedrzeć w domu folię i wymydlić całość do zera w niekontrolowany sposób ;-D. Anyway – było fajnie.
Styczeń to również karnawał, a w karnawale zawsze mamy wisienkę na torcie imprez wszelakich, czyli bal przebierańców. Prowadząca imprezę DJ’ka doskonale zna zarówno dziecięce gusta, jak i wiodące trendy w muzycznym światku, toteż bawiliśmy się świetnie (i mali, i duzi, co widać na zdjęciach). Zabawy taneczne, korowody, konkurencje z elementem rywalizacji i zagadki to gratka dla przedszkolaków. Poprawka. Dla Els, Spidermanów, Chase’ów, dla każdej Wednesday, pampra z Lego Ninjago, misia, kota, syreny, kotorożca innych cudów tego świata.
Oprócz wyżej wymienionych, przedszkolaki uczestniczyły w styczniu w:
– spektaklu teatralno-muzycznym „Poznaj Poznań” w wykonaniu teatru Mozaika (9.01),
– wyjściu do teatru na Scenie Wspólnej (Cytadela) na przedstawienie filmowo – teatralne „Mała Świnka” (gr II, 29.01) i na przedstawienie teatralne „Karmelek” (gr III-VI, 30.01),
– lekcji bibliotecznej w ODK „Pod Lipami”,
– „Dniu Bałwana” w wersji mini 🙂 na terenie ogrodu przedszkolnego.
Grudzień 2023
„Święta Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie”. Staropolskie porzekadło ziściło się w pełni, a nawet z naddatkiem, czego doświadczamy właśnie teraz, pod koniec grudnia. Opady i kałuże nie przeszkodziły jednak dotrzeć Gwiazdorowi do naszego Przedszkola. I chwała Bogu – dzieci byłyby zawiedzione, o niczym innym w dniach przedświątecznych nie rozmawiały, tylko o tym, kiedy w końcu odwiedzi nas zacniutki białobrody ;-). I stało się! Dnia pamiętnego 20.12.2023 roku, Gwiazdor we własnej osobie spotkał się z naszymi przedszkolakami, obdarował każdego, choć pewnie nie wszyscy byli na liście pt. „Nice”, ale pal licho, w końcu to Święta! A potem było już tylko lepiej, czyli było jedzone – pierogi z okrasą, łazanki, makowiec. To wszystko oczywiście po wzajemnych życzeniach i dzieleniu się opłatkiem z krótkim, ale znaczącym „oby Wam się, oby nam się”.
Powyższe było najważniejszym wydarzeniem miesiąca grudnia, ale oprócz tego byliśmy też na zabawie mikołajkowej w Fabryce Śmiechu „Michałek” (15.12). Warto wspomnieć, że dla maluchów jest to zawsze pierwsza wycieczka autokarowa, więc wydarzenie sporej wagi. Wydaje nam się, że doświadczenie bardzo pozytywne i zachęcające do dalszych podróży z Przedszkolem (i nie tylko).
Ponadto, 12 grudnia grupy zerówkowe spotkały się z Panem Kazimierzem z „Motylego Wolontariatu”. Każdego roku nasz Gość z ramienia Hospicjum Palium opowiada dzieciom, dlaczego „pomaganie dodaje skrzydeł”. Zwieńczeniem tego spotkania jest praca plastyczna w technice farb witrażowych przedstawiająca właśnie motyla, który jest symbolem o wielkiej mocy. W galerii prezentujemy też kilka zdjęć z naszego Bożonarodzeniowego Kiermaszu Rękodzieła Dziecięcego – dziękujemy za nabywanie „cegiełek”, które udały nam się naprawdę wspaniale! Z kolei 19.12 powitaliśmy zimę Metodą Porannego Kręgu – tu kilka zdjęć grupy III, na których widać charakterystykę metody – angażowanie wszystkich zmysłów do poznania cech fizycznych (i nie tylko) konkretnej pory roku. Dzieci uwielbiają te zajęcia, choć wiadomym jest, że Gwiazdor przebija wszystko 🙂 Do Siego Roku!
Listopad 2023
Mili Państwo, opisanie tak wielu wydarzeń w kilku zdaniach do najłatwiejszych czynności nie należy, aczkolwiek, mając zapędy kronikarskie, postaramy się temu sprostać ;-).
Z końcem października odbyła się tradycyjna uroczystość wewnątrzprzedszkolna, czyli Pasowanie na Przedszkolaka. Naszym zwyczajem jest występ powitalny zerówkowiczów, którzy później, ramię w ramię, prowadzą nowe maluszki ku centrum wydarzeń. Mały show zafundowały nam również właśnie najmłodsze dzieci, prezentując utwory śpiewane i układy taneczne. Wszyscy czuliśmy się uprzywilejowani, że tworzymy tak zgraną i serdeczną społeczność :-).
Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy ubierając się w barwy narodowe, wykonując piękne kotyliony i, rzecz jak słońce jasna, odśpiewując hymn narodowy. Oprócz tego uczestniczyliśmy w spektaklu muzyczno-teatralnym pt. „Jak brzmiała muzyka niepodległej Polski?”, który tym bardziej rozbudził w nas ducha patriotyzmu, ponieważ muzyka uderza w najczulsze struny.
7 listopada odbył się pod hasłem „Dnia Postaci z Bajek” oraz pokazu mody dla wszystkich chętnych dzieci (starsze dla młodszych). Nie zabrakło bohaterów „Psiego Patrolu”, „Krainy Lodu”, „Harrego Pottera”, czy „Lego Ninjago”, a oprócz tego zrobiliśmy sobie fajne kino :-).
Dzień później, korzystając z niezgorszej jeszcze, a już listopadowej pogody, postanowiliśmy zadbać o nasz wspaniały ogród i wspólnymi siłami, przy pomocy grabi, grabek, koszy, wiader i worków, redukowaliśmy ilość opadłych liści klonowych. Pięknie wyglądają jesienią, służą jako idealne schronienie dla stworzeń maluczkich i ciut większych, ale próbujemy też zachować przy życiu resztki naszej wydeptanej trawy, a pokrywa z liści niekoniecznie jej służy 🙂
W środę, 15.11.2023 r., grupa III i VI pojechały na wycieczkę autokarową do Muzeum w Szreniawie. Brała udział w lekcji pt. „W krainie mamutów i niedźwiedzi jaskiniowych”. Podczas zajęć dzieci przeniosły się do czasów epoki lodowcowej. Dowiedziały się jak wyglądali, gdzie mieszkali, jakimi posługiwali się narzędziami oraz jak zdobywali pożywienie nasi odlegli przodkowie. Poznali zwierzęta, które wyginęły, takie jak: mamut, niedźwiedź jaskiniowy czy nosorożec włochaty. Zajęcia zakończyły się zabawą w archeologa.
16 listopada wszystkie dzieci przygotowywały jedną z naszych ulubionych sałatek – z drobnym makaronem w kształcie ziaren ryżu, z ogórkiem i szyneczką. Ponadto:
– grupa III zorganizowała sobie wewnętrzny konkurs na najpiękniej przyozdobioną dynię,
– 22.11 dzieci zerówkowe uczestniczyły w zajęciach ogólnorozwojowych, realizowanych z ramienia pobliskiej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 29,
– 23.11 odbył się andrzejkowy pokaz iluzjonisty, Armanda Górskiego,
– 24.11 obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia – wszystko kręciło się wokół Uszatków, Puchatków i innych niedźwiadków ;-).
1 grudnia pojawiliście się Państwo na naszym dorocznym Wielkim Piernikowaniu, za co serdecznie dziękujemy – na takich wydarzeniach dobrze, jak jest gwarno :-). Dziękujemy P. Małgorzacie Kubskiej (Mamie P. Gosi z gr I) za upamiętnienie tego radosnego spotkania na pięknych fotografiach. Mamy nadzieję, że każdy smyk i dorosły wziął dla siebie z tego dnia coś dobrego dla ciała (omnomnom :P) i dla ducha!
That’s all, folks!
Październik 2023
Na początku miesiąca, w dniu 2.10, dzieci z grupy V i IV pojechały na wycieczkę autokarową do Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. W ramach zajęć edukacyjnych p.t. „Jesień na wsi”, przedszkolaki zapoznały się ze sposobami wyrabiania mąki „od ziarenka do bochenka” za pomocą rożnych narzędzi, typu cep, młocarnie, wiejnie, żarna. Przyjrzały się tradycyjnym sposobom przetwarzania żywności, to jest kiszeniu kapusty, ogórków, suszeniu grzybów, ziół, robieniu kompotów, powideł itp. Na koniec była wisienka na torcie, czyli spacer po zagrodach ze zwierzętami: krowami, owcami, kozami, końmi, kurami, kaczkami, gęsiami i gołębiami. Do Szreniawy wracamy każdorazowo z prawdziwym zapałem – bogactwo eksponatów na wystawach, doskonale opracowane lekcje muzealne i radość z obcowania z żywym inwentarzem są tego warte :-).
13 października miały miejsce dwa wydarzenia, a mianowicie – wprawka kulinarna w ramach „Dnia Jajka”, czyli samodzielne przygotowywanie przez dzieci pasty jajecznej, a także wycieczka. Grupy II i VI odwiedziły Stare Zoo w Poznaniu, gdzie oprócz zwiedzania wzięły udział w prelekcji edukacyjnej pt. „Czy zwierzęta mówią?”, traktującej o komunikacji między zwierzakami, z uwzględnieniem ich niesamowitych zmysłów.
Kolejną udaną atrakcją w październiku było spotkanie (17.10) z Panem Szymonem, ekspertem od zwierząt egzotycznych, podróżnikiem i prawdziwym adwokatem przyrody. Dzieci mogły zobaczyć i czasem dotknąć (opcjonalnie) wybrane gatunki jaszczurek, węży, skorpionów i pająków. Dodatkowo, wysłuchały wielu mądrych słów odnośnie niezwykłych zwyczajów zwierząt, ochrony ich siedlisk oraz ogólnych, acz przystępnych sposobów ochrony przyrody (np. ograniczenie spożywania słodyczy, marnowania żywności w ogóle, unikanie zakupu produktów z olejem palmowym w składzie i inn.). Na Pana Przygodę ze zwjezaki.pl zawsze można liczyć, pełna profeska!
Ponadto, w galerii zbiorczej prezentujemy zdjęcia z przedstawienia teatralnego pt. „Magiczne słowa” oraz filmu „Dobre maniery”, które odbyły się w ramach projektu edukacyjnego utrwalającego znajomość zasad współżycia społecznego. Poza tym, w każdego grupie witaliśmy jesień Metodą Porannego Kręgu, a zerówkowicze z III w szczególny sposób świętowali Dzień Chłopaka. Oj, działo się! 🙂
Rok przedszkolny 2022/23
Maj - czerwiec 2023
Drodzy Państwo, maj i czerwiec to miesiące niewątpliwie wyczekane, upragnione i najwspanialsze w całym roku przedszkolnym. Jest tak nie tylko za sprawą pogody i przyrody, która w naszym otoczeniu rozkwita, ale też z racji wydarzeń, które czynią ten czas wyjątkowym.
Z reguły w pierwszej kolejności odbywają się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty, które w przypadku grup najstarszych łączymy z ceremonialnym Zakończeniem Zerówki. Takie wydarzenie miało miejsce w grupie Niebieskich Moli Książkowych, a za fantastyczne zdjęcia ukazujące całą gamę dziecięcych emocji dziękujemy Tacie Zosi, Panu Adamowi Eret. Przedszkolaki odtańczyły Poloneza w wersji ze śpiewem, zaprezentowały swoje teatralne supermoce w unowocześnionej wersji „Czerwonego Kapturka” i dały czadu w części wokalno-tanecznej. Śpiewały: „I’m braver and stronger / I’m kinder and wiser” z radością w sercach widoczną na twarzach, a to chyba dlatego, że wszyscy wiemy, że to najprawdziwsza prawda :-).
Ponadto, chronologicznie rzecz ujmując, czerwiec to miesiąc dzieci. Teoretycznie Dzień Dziecka jest tylko jeden, ale w praktyce oznacza to przede wszystkim nasz doroczny Festyn Rodzinny, na którym nie zabrakło ani frekwencji, ani pysznych przekąsek, za co serdecznie dziękujemy :-). Po drugie, po raz kolejny mieliśmy przyjemność uczestniczyć w festynie na terenie Przedszkola nr 131, co ponownie wiązało się z kilkoma godzinami świetnej zabawy na dmuchańcach. Darmowe lody naturalne to wartość dodana ;-). Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!
Trzeba też odnotować, że czerwiec to w naszym Przedszkolu od zawsze na zawsze „miesiąc bezpieczeństwa”. W toku zajęć dydaktycznych omawiamy wszelkie tematy związane z dbałością o własne zdrowie i życie w domu, na podwórku, na wakacyjnych wojażach. W praktyce to obszar bardzo pojemny. Udało nam się m.in. zorganizować warsztaty z „Misiem Ratownikiem”, z treningiem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiadomości te utrwalamy każdego roku właśnie w czerwcu, to ważne!
Kwiecień 2023
5 kwietnia odbyła się wycieczka autokarowa grupy 3 i 6 do Folwarku Konnego w Hermanowie. Gwoździem programu eskapady były warsztaty wielkanocne. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami, a także uczestniczyły w szukaniu kaczych jajek oraz w zawodach sportowych Hobby Horse, które zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Totalna nowość i niezwykła ciekawostka! W toku warsztatów kreatywnych przedszkolaki wykonały palemkę i wianek wielkanocny, a poza tym zwiedzały Folwark Konny, z uwzględnieniem przejażdżki bryczką. Na deser dzieci poznały zwierzęta zamieszkujące minizoo (były to, m.in. osły, owce, kozy, konie, strusie, kury, gęsi, kurczaczki i króliki). Pełnia szczęścia :-).
Grupa 4 i 5 odwiedziły Zagrodę Szczęśliwych Zwierząt w Białęgach (gmina Murowana Goślina). Ten wspaniały, stosunkowo nowy (ok. 6 lat) obiekt spełnia wiele funkcji – jest domem dla wielu zwierząt gospodarskich, które żyją w wyśmienitych warunkach, a w lokalnym sklepiku można zakupić produkty odzwierzęce (mleko, sery, wędliny, przetwory). Zagroda Szczęśliwych Zwierząt to także miejsce edukacji, czego mogliśmy doświadczyć w piekarni, samodzielnie przygotowując pyszne bułeczki z nasionami pod okiem przemiłych prowadzących. Ponadto, spędziliśmy cudowny dzień w „małpim gaju” na łonie przyrody, a powszechnie wiadomo, że jest ona bezdyskusyjnie najpiękniejsza na świecie :-). Pozdrawiamy wszystkie koniki, kucyki, krówki, zebu, świnki, kury, gąski i indyki, które uradowały dziecięce (i nie tylko) serducha!
Marzec 2023
Nadchodzą nasze ukochane, wytęsknione, wyczekane miesiące w roku!
Zanim jednak powitaliśmy wiosnę, grupy od średniaków wzwyż wyjechały na wycieczkę autokarową do teatru. Właściwie to były dwie wycieczki, dwa teatry, i dwa spektakle. W pierwszym dniu marca Fioletowe i Zielone Mole Książkowe miały przyjemność oglądać spektakl pt. „Inspektor Tou Tou” w poznańskiej Auli Artis. Były to przygody detektywa-psiny, rozwiązującego baśniowe zagadki. 9 marca Niebieskie i Pomarańczowe Mole Książkowe odwiedziły Teatr Cortique Anny Niedźwiedź, w którym gościnnie wystawiano „Dorotkę po drugiej stronie tęczy”.
Ponadto, całe Przedszkole powitało Wiosnę uroczystym pochodem z Marzannami. Topienie Marzanny jest obecnie, ze względów ekologicznych, bardzo passe, toteż pozostało tylko symboliczne skazanie na wygnanie ;-). Dodatkowo, 20 marca wszystkie grupy uczestniczyły w zajęciach Metodą Porannego Kręgu, która umożliwia organoleptyczne poznanie, w naszym przypadku – poznanie i powitanie nowej pory roku. „Wiosna… ach, to ty!” 🙂
Luty 2023
Po feriach, dnia, 15.02 obył się balik karnawałowy pod „batutą” profesjonalnej animatorki, która, prócz funkcji DJki i „wodzirejki” prowadzącej dziecięce korowody, zainicjowała szereg zabaw ruchowych z akcesoriami (Klanza, papierowe kulki, bańki mydlane). Dziękujemy rodzicom za wyszykowanie pięknych przebrań dla przedszkolaków! Tych tradycyjnych i nowoczesnych, od superbohaterów po Smerfy, od rycerzy po ekipę Psiego Patrolu, od księżniczek Disneya po Sowelle i Gexony, Minecraftowe stwory i Sonici :-).
Kontynuując, 21.02 uczestniczyliśmy w pokazie baniek mydlanych „Bańki i kolory”, poziom ekspercki ze sztuczkami oraz umiejętnościami zaskakującymi i małych, i dużych! Takiego show jeszcze u nas nie było – bańkowe bałwany latały pod sufitem, bańki przybierały kształty gąsienic, kwadratów, statków kosmicznych. Każdy ochotnik mógł dać się zamknąć w wielkiej mydlanej bańce! Coś wspaniałego!
23.02 odwiedziła nas autorka literatury dziecięcej, p. Małgorzata Swędrowska – świetnie, że zainteresowani byliście Państwo książkami naszej gościni! Podczas spotkania przedszkolaki posłuchały opowieści o magicznej mocy wyobraźni oraz o tym, jak powstaje książka.
24.02 nasze zerówki były w ZSzOS nr 1 na zajęciach sportowych prowadzonych przez trenerki i niektóre absolwentki naszego Przedszkola 🙂
27.02 starsze grupy oglądały drugi zestaw przygód Wikinga Tappiego w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.
Grudzień 2022
Grudzień upłynął w Przedszkolu pod dwoma głównymi hasłami – po pierwsze, Święta Bożego Narodzenia, po drugie Tydzień Wielokulturowy.
6 grudnia gościliśmy, w ramach Mikołajek, naprawdę wytrawnego iluzjonistę, Lucky Luke’a, którego topową sztuczką, według dzieci, było znikające światełko :-). Również w grudniu dwie grupy (IV i VI) odbyły spacer w śniegu do Księgarni Z Bajki na zajęcia warsztatowe z Panią Doriną Maciejką, autorką książki pt. „O Gwiazdce, która nie świeciła” – dzieci słuchały, bawiły się i działały kreatywnie.
19.12 powitaliśmy Zimę polisensoryczną Metodą Porannego Kręgu – dowiedzieliśmy się tam m.in., że lód wcale nie jest taki czysty, na jaki wygląda. Dzieci eksperymentowały, improwizowały w tańcu, działały kreatywnie i poczuły kolor, dotyk, dźwięki, smak i zapach Zimy.
W Tygodniu Wielokulturowym (akcja UNICEF) poznawaliśmy lepiej naszych sąsiadów z Ukrainy – poprzez bajki edukacyjne, zajęcia warsztatowe z Panią Tatianą, która opowiadała o tradycjach (fryzury, stroje i akcesoria ludowe, zwyczaje i rękodzieło), a także nauczyła nas robić lalki-motanki. Malowaliśmy tradycyjną Petrykivkę akwarelami, czytaliśmy baśnie z różnych stron świata, rozmawialiśmy o zwyczajach świątecznych poza granicami naszego państwa. Poszczególne grupy odwiedzili rodzice (dziękujemy!) z propozycją warsztatów kulinarnych. Tydzień Wielokulturowy zakończył się piernikowaniem (gromkim i radosnym) oraz tworzeniem łańcucha choinkowego – ten zdobi już hall Przedszkola, dziękujemy za zaangażowanie :-).
Udało nam się też obejrzeć kolejny film z Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej o przygodach Kacpra i Emmy, a tuż przed „prawdziwą” Gwiazdką mieliśmy własną, uroczystą Wigilię, na której nie zabrakło barszczyku, pierogów i pierniczków. Gwiazdor też zaszczycił nas swoją rozległą obecnością ;-), a przedszkolaki otrzymały atrakcyjne upominki.
Dodatkowo, Żółte i Pomarańczowe Mole Książkowe odwiedziły Osiedlowy Dom Kultury „Pod Lipami”, by odebrać gratulacje i upominki, ponieważ wzięły udział w konkursie na kartkę bożonarodzeniową. Konkurs wieńczyła wystawa prac dzieci, a wideoreportaż z tego wydarzenia można obejrzeć na FB ODK „Pod Lipami”.
Listopad 2022
Listopad przepełniony był atrakcjami i aktywnościami, ale udało się go wspólnymi siłami udźwignąć 🙂 Podczas Dnia Postaci z Bajek (4.11) był czas na zabawę, tańce i swawole, by z kolei dnia 10.11 już z pełną powagą uczcić Narodowe Święto Niepodległości. W połowie listopada odbyły się warsztaty garncarskie, na których dzieci miały okazję poczuć w dłoniach prawdziwą, surową glinę – taką, która potem wymaga wypalenia w specjalnym piecu. Przedszkolaki tworzyły swoje małe dzieła korzystając z własnej wyobraźni i pracy rąk, pod czujnym okiem Pani artystki. Ozdoby wrócą do właścicieli po wypaleniu w ok. 1000 stopni Celsjusza :-).
21 i 28 listopada odbyły się wycieczki autokarowe do Fabryki Bombek KADPOL w Gnieźnie. W pewnym sensie to wyprawa niemal historyczna, ponieważ ręcznie produkowane ozdoby wypierane są przez wszechobecne „dzieła” maszyn. Warto było zobaczyć każdy etap wytwarzania bombki szklanej – dmuchania, srebrzenia, lakierowania i ręcznego malowania. W ten sposób w gnieźnieńskiej fabryce powstaje 3000 bombek dziennie! Każda z nich to rękodzieło, ciężka praca, ale również tradycja, którą warto poznać.
W listopadzie obchodziliśmy też Dzień Pluszowego Misia (25.11) oraz gościliśmy artystów z Teatru MOZAIKA, z „Legendą o rogalach świętomarcińskich”. Była to pierwsza wizyta MOZAIKI w naszym Przedszkolu, ale na pewno nie ostatnia – ogromne brawa dla wykonawców za muzykę na żywo, śpiew, grę aktorską, scenografię i właściwie za wszystko, tak świetnie się bawiliśmy!
Ponadto odbyły się u nas, lub z naszym udziałem następujące aktywności i wydarzenia:
– samodzielne przygotowywanie kanapek, sałatek i gziku,
– czytanie książek i warsztaty prowadzone przez szanowne Mamy w grupach II i V (dziękujemy!<3),
– udział starszych dzieci w projekcie przeciwdziałania stereotypom i uprzedzeniom wobec osób niepełnosprawnych, w ramach którego obejrzały teatr lalkowy pt. „Spotkanie z Arturem i Mią”,
– seans „Pettson i Findus – najlepsza Gwiazdka” z ramienia Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej,
– wyjście Pomarańczowych i Niebieskich Moli Książkowych (gr V i IV) do Biblioteki w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” na lekcję zapoznawczą, dzięki której dzieci poznały budynek, zbiory biblioteczne i pracę bibliotekarki (bibliotekarzy brak na stanie). Zachęcamy do odwiedzania pobliskiej biblioteki – mają świetne książki, które można oglądać i „pochłaniać” na miejscu w przytulnej czytelni :-). W zbiorach znajdują się też komiksy i gry planszowe – dla każdego coś miłego!
Październik 2022
Szóstego października po raz drugi gościliśmy w Przedszkolu charyzmatycznego Pana Szymona ze „Zwjeżaków”, i ze zwierzakami, rzecz jasna :-). Tym razem odwiedził nas Jeż afrykański albinos, który śmiało tuptał w stronę dzieci, węsząc swoim małym noskiem. Wąż Boa okazał się wcale niegroźny i bardzo przywiązany do swojego pana, gdzie czuł się najbezpieczniej. Nie miał nic przeciwko temu, by go pogłaskać, a Pani Dyrektor dobrowolnie poczuła na barkach jego ciężar :-). Ptasznik kędzierzawy był uprzejmy pokazać nam swoją przędzę, która, rzecz jasna i oczywista, produkowana jest i wysnuwana prosto z odwłoka. Sama się nie wysnuła, tutaj zasługa Pana Szymona, który zna się na anatomii zwierząt, jak mało kto! Z kolei Skorpion Heterometrus wyglądał trochę jak wyjęty z wody rak, z tym, że rak jest skorupiakiem, a skorpion pajęczakiem. Strasznie to skomplikowane! Żeby było jeszcze dziwniej, skorpiony świecą na zielono w świetle UV! Przyroda jest niesamowita i nieustannie nas zaskakuje. Jedna z teorii jest taka, że fluorescencja w świecie zwierząt również ma ostrzegać przed zagrożeniem pod postacią jadu. Zauroczyła nas pokaźnych rozmiarów Agama brodata o imieniu Kajtuś 🙂 Kajtas zasuwał po karaczana jak ciągnięty na sznurku, a jego skóra była w dotyku jak stara buła! Na deser pojawił się rozleniwiony Tłustogon afrykański, rozkoszny, wielkooki gryzoń, na którego widok wszyscy robili tylko: „Ooooo!”, a on… nic :-). Jak ktoś tak wygląda, to może tylko leżeć i pachnieć!
Prócz organoleptycznego poznania egzotycznych gatunków zwierząt nie mniej ważna była część dotycząca ochrony ginących gatunków i bycia EKO. Pamiętajmy, że tylko dokonując świadomych wyborów każdego dnia, ratujemy te cudowne stworzenia, ich naturalne środowisko i siedliska. Dokonujmy rozsądnych zakupów, by nie marnować żywności, i omijajmy olej palmowy z daleka. Dbajmy o te cuda, które zrodziła nasza planeta <3
11.10 przedszkolaki wzięły udział w warsztatach stolarskich z ramienia Pracowni ArtZagroda. Dzieci poznały bliżej zawód stolarza, charakterystykę materiału, jakim jest drewno, które samodzielnie poddały wstępnej obróbce (szlifowanie papierem ściernym). Sylwetkę jeża (toż to jesień:-) zaopatrzyły w kolce z kołków drewnianych (wciskanych, dobijanych młoteczkami), a potem pomalowały swoje małe dziełko, osiągając w ten sposób swój własny sukces!
13.10 „Fioletowe Mole Książkowe” wyruszyły na wycieczkę do znanej i lubianej księgarni „Z Bajki” na zajęcia warsztatowe. „Gruffalo” to opowieść o myszce, na którą w ciemnym lesie zaczaiło się wielu wrogów (m.in.: lis, sowa, wąż). Każdy z nich był wyposażony w zęby, pazury, mięśnie. Każdy był groźny, silny i potężniejszy niż myszka, ona jednak nie zlękła się nikogo. Znalazła sposób, aby obronić się przed każdym z nich. Dzieci dowiedziały się, że nie trzeba być silnym, dużym, potężnym, aby być odważnym; wystarczy wyobraźnia i trochę sprytu.
Wrzesień 2022
Wrzesień był miesiącem pełnym wrażeń. Przedszkolaki wróciły z wakacji stęsknione za koleżankami i kolegami, podekscytowane tym, co nowe i pewnie zadowolone z tego, co w Przedszkolu „stare”, znajome i bliskie.
W połowie września chętne dzieci uczestniczyły w seansie filmu animowanego w Kinie Sferycznym. Na zdjęciach widać, że pozycja horyzontalna sprzyjała relaksacji, aczkolwiek wymagana była też szczypta dzielności – w końcu była to zamknięta, mroczna przestrzeń! Nikogo to nie pokonało 🙂
22 września odbyła się Uroczystość Nadania Nazw Grupowych. W nawiązaniu do realizowanego w 2022/23 planu rocznego pt. „Książka – mój przyjaciel”, każda grupa została kolejno mianowana, przy gromkim „Hip, hip, hurra!”. Odśpiewaliśmy wspólnie piosenkę „Bajeczki książeczki” i przemieniliśmy się w, kolejno:
– Grupa I – „Czerwone Mole Książkowe”
– Grupa II – „Żółte Mole Książkowe”
– Grupa III – „Zielone Mole Książkowe”
– Grupa IV – „Niebieskie Mole Książkowe”
– Grupa V – „Pomarańczowe Mole Książkowe”
– Grupa VI – „Fioletowe Mole Książkowe”
Trzeba przyznać, że dzieciaki prezentowały się przesłodko, przez co nasza antypatia do robaczków typu mole nieco złagodniała ;-).
23 września, zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, powitaliśmy jesień Metodą Porannego Kręgu, angażując wszystkie zmysły – wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Kilka dni później (27.09) odbyło się spotkanie pod tytułem „Motyli Wolontariat” z Gościem z Hospicjum Palium. Przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego „Pomaganie dodaje skrzydeł”, a także działały artystycznie malując motyle (symbol kampanii, o którym więcej >>tutaj<<). 28.09 każda grupa pobrudziła sobie rączki podczas samodzielnego krojenia warzyw do sałatki jarzynowej podanej później na drugie śniadanie. Będziemy kontynuować aktywności kulinarne, szykując kolejne posiłki, a Państwo oczekujcie naszych przepisów, by móc powtórzyć je w domu już ze świadomością, że pociechy „ogarniają temat” :-)).
Rok przedszkolny 2021/22
Przyszło lato – czas żniw, i zbiorów! Nasza ciężka praca opłaciła się – w skrzynkach hodowlanych wzorowo wyrosła sałata, szczypior, piękne rzodkiewki (dość ostre), natomiast na marchew i ziemniaki trzeba jeszcze ciut poczekać. W sadzie owocowym zebraliśmy już wszystkie czerwone i białe porzeczki, które trafiły do budyniów naszych przedszkolaków. Jabłuszka rosną powoli, ale i na nie przyjdzie pora. Kwiatki zostawiamy pszczołom :-).
W czerwcu gościliśmy ponownie Zespół KOP, który wystąpił ze swoim najlepszym, niemal musicalowym wydaniu z przedstawieniem: „Idzie lato, co wy na to?”. Ponadto, dzięki uprzejmości i zaangażowaniu rodziców Jasia z grupy IV („Czerwone Kapturki i Wilki”) przedszkolaki spotkały się z maskotką firmy ENEA, Świetlikiem. Świetlik i mama Jasia opowiedzieli dzieciom o tym, jakie są źródła pozyskiwania energii elektrycznej, z uwzględnieniem bezpiecznego korzystania z prądu w domu oraz zachowania podczas wyładowań atmosferycznych. To ważne, szczególnie, że kataklizmy pogodowe nawiedzają nas od czasu do czasu, w szczególności właśnie burze z porywistymi wiatrami.
Czerwiec jest tradycyjnie już od lat „Miesiącem bezpieczeństwa”, dlatego w tygodniu 20-24.06.22 część dydaktyczna w każdej grupie wiekowej dotyczyła zaznajamiania się z pracą służb ratunkowych, utrwalania numerów alarmowych oraz wiadomości z zakresu bezpiecznego zachowania w domu i na zewnątrz (z uwzględnieniem celów wakacyjnych podróży). Przedszkolaki odbyły też „szkolenie” z zasad obcowania z nieznajomym psem i reagowania w sytuacji zagrożenia.
Nasi wspaniali zerówkowicze z grupy III („Smoki”) zaprezentowali kultowe piosenki znane z „Akademii Pana Kleksa” – „Kaczkę Dziwaczkę”, „Kwokę” i „Lenia”. W kolorowych perukach odśpiewali piosenkę M. Jeżowskiej pt. „Tydzień u fryzjera”. Była też „Rzepka” J. Brzechwy, wiersze i piosenki dla rodziców oraz finałowa piosenka „Pożegnanie Przedszkola”. „Smoki” wystąpiły zarówno przed rodzicami zaproszonymi na uroczystość zakończenia roku szkolnego, jak i przed przedszkolakami, które jeszcze nie zdają sobie chyba sprawy z tego, że za rok, dwa, jako następne pokolenia, sami opuszczą mury Przedszkola… 🙂
Zapraszamy do galerii zdjęć z dwóch festynów, naszego własnego, rodzinnego, na terenie ogrodów Przedszkola, oraz z festynu w nieodległym Przedszkolu nr 131.
Dziękujemy wszystkim rodzinom, które zaangażowały się w pieczenie ciast, ciasteczek, organizację przeróżnych smakołyków dla wszystkich gości, oraz wszystkim wspaniałym osobom urzędującym na stoiskach z malowaniem buziek, dmuchaniem balonów, baniek, wyplataniem warkoczyków! Panom i Paniom serdeczne podziękowania za wspaniałą współorganizację, mobilizację i udział, również w pracach porządkowych. Wysiłek się opłacił 😉
Dziękujemy również organizatorom za zaproszenie na festyn w Przedszkolu nr 131! Ogrom atrakcji był niemal przytłaczający – z pewnością wszystkie dzieci spały tej samej nocy „jak trusie” ;-). Warto wspomnieć o świetnych punktach edukacyjnych Policji, Straży Miejskiej, w tym Eko Patrolu i Straży Pożarnej. Dzieci mogły posłuchać o akcjach ratunkowych, dotyczących zwierzaków dzikich, domowych, jak i egzotycznych. Obejrzeć wóz Eko Patrolu, a w nim różnego rodzaju kennele, klatki, transportery i chwytaki do zwierząt (np. łapak z workiem na węże). Strażacy zapewnili dzieciom zajęcia praktyczne pod postacią ratowania zabawek z (nieszkodliwie) zadymionego namiotu 🙂
Parę słów o wycieczce do Teatru Animacji. Mieliśmy ogromne szczęście, bo oprócz genialnego spektaklu pt. „Bajki malutkie 2”, wycieczkę po wszystkich zakamarkach teatru zafundowała nam aktorka i reżyserka, p. Mariola Ryl-Krystianowska! Byliśmy na obu scenach, w „kieszeni” teatru, w garderobie, w magazynie, a przede wszystkim w powstającym muzeum lalek, gdzie dzieci zobaczyły wszystkie te rękodzielnicze arcydzieła, poznały rodzaje i zasady animacji pacynek, pyskówek, marionetek i jawajek.
Dziewiątego maja odbyliśmy lekcję edukacyjną w Starym Zoo o cechach i przeznaczeniu zwierząt gospodarskich. Odbyły się też zajęcia terenowe, gdzie dowiadywaliśmy się o zwyczajach i adaptacji zwierząt do miejsca, i warunków życia (np. ośle uszy vs końskie uszy, wykształcenie racic i kopyt, dlaczego świnki lubią błotko). Zwiedziliśmy pawilon ryb, płazów i gadów, wybieg żółwi, małpiarnię, ptaszarnię, właściwie większość wybiegów zwierząt. Odwiedziny w zoo (starym i nowym) to zawsze wartościowe doświadczenie.
Ogromnym atutem naszego Przedszkola jest niewątpliwie ogród. Dysponujemy obszernym terenem zielonym w centrum miasta, co nie zdarza się często, można więc powiedzieć, że mamy szczęście :-). Wiadomo jednak, że szczęściu trzeba pomagać, dlatego nie tylko dbamy o nasze ogrody w podstawowym zakresie, ale też staramy się wprowadzać korzystne zmiany – sadzimy drzewa i krzewy (brzozy zacieniające piaskownice, tuje, jako naturalne ekrany akustyczne), zakładamy rabaty, wykorzystujemy ogród do celów edukacyjnych i wychowawczych (nie tylko wiedza o świecie przyrodniczym, ale też umiłowanie go). Można pokusić się o stwierdzenie, że korzystamy z hortiterapii. „Hortiterapia to rodzaj rehabilitacji, związanej z uprawieniem ogrodnictwa. Bliski kontakt z naturą w założeniu ma obniżyć stres, poprawić nastrój, przywrócić równowagę psychiczną(…)” (za portal.abczdrowie.pl). Nasz ogród to również rzadko spotykane okazy, w tym drzewa: Katalpa (Surmia), Mamutowiec olbrzymi, Kasztan jadalny czy Klon palmowy. Ponadto, mamy piękną Magnolię, Migdałka trójklapowego, kilka krzewów forsycji, różaneczniki, bzy i róże kilku odmian. Kilka lat temu założyliśmy własny sad, w którym owocują jabłka, gruszki, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, śliwki, porzeczki i agrest. W owalnym klombie ogrodu startowego dla maluchów kwitną wiosenne cebule sadzone jesienią przez dzieci: kilka odmian szafirków, hiacyntów, żonkile, wiele odmian tulipanów. W części ogrodu ze „Statkiem” (sprzęt ogólnorozwojowy) znajdują się też zeszłoroczne sadzonki bergenii, funkii, żurawek, wrzosów, konwalii i dzwonków. Skrzynie w ogrodzie i korytka na balustradach zapełnią się wkrótce sadzonkami pomidorów, marchwi, rzodkwi, ziemniaków, brokułów i sałaty, które dzieci posadziły uprzednio w salach. Posadzony kilka lat temu żywy wigwam wierzbowy ma się dobrze. Dysponujemy też własnymi szyszkami ;-), generalnie materiałem przyrodniczym wykorzystywanym przez dzieci w zabawach, w edukacji i działalności artystycznej.
Nasz ogród to bezcenny skarb. Udowadniamy to opowieścią, a podpieramy galerią zdjęć, do której serdecznie zapraszamy!
Zespół P127
Wszystkim nam niezmiernie dłużyło się czekanie na wiosenne, ciepłe dni, pełne słonka, kolorowych kwiatów i wszechobecnych zapylaczy. Aby troszkę zachęcić wiosnę do zaostrzenia ruchów, zaprosiliśmy do Przedszkola prawdziwe pszczoły! Zapoznaliśmy się lepiej z ich trybem życia, potrzebami i uży/pożytecznością. Co by to było bez pszczół?! Strach się bać 🙂 A ich samych bać się wcale nie trzeba!
Wielkie wydarzenie miało miejsce w grupach maluchów – czyli u „Smerfów” i „Biedronek”. Pojechali na pierwszą wycieczkę autokarową! Na dodatek do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Walory tego miejsca ciężko zliczyć, a na dodatek ciągle się rozwijają – Przedszkolaki wzięły udział w profesjonalnym przedstawieniu teatralnym i w warsztatach plastycznych. Choć i tak największym hitem są zawsze żywe zwierzaki :-).
Wszystkie dzieci wzięły udział (po kolei;-)) w przedstawieniu teatralnym pt. „Pani Wiosna Radosna” w wykonaniu duetu aktorskiego z Zespołu KOP. Spektakl pełen humoru i śpiewu na żywo, interakcji i dobrej zabawy (i jeszcze raz śpiewu, hipnotyzującego głosu wspaniałej Aktorki!).
Palmę pierwszeństwa i tak trzeba przyznać żywym zwierzakom. Były to konkretnie „Zwjeżaki” Pana Szymona: wąż boa, wąż zbożowy, agama brodata, kameleon, gekon, ptasznik, jeż afrykański i lotopałanka australijska. Dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o cechach, trybie życia i pochodzeniu tych egzotycznych stworzeń. Pan Szymon pokazał, jak spożywają żywy pokarm, tuptają swoimi małymi łapeczkami, jak skaczą (lotopałanka – HIT), jak zmieniają kolor (kameleon), jak chodzą po ścianach (gekon) jak produkują pajęczynę (to wiadomo:-)). Dzieci dowiedziały się też, że przetrwanie tych gatunków zależy od nas – ludzi – od świadomych wyborów na co dzień (np. unikanie oleju palmowego oraz mądre kupowanie – aby nie marnować żywności i nie gromadzić zbędnych dóbr, które tak naprawdę nie są nam potrzebne). Coś pięknego!
Ponadto, Zerówkowicze wyruszyli w podróż na wycieczkę do Teatru Animacji na „Baśń o trzech konikach”. Biorąc pod uwagę własne doświadczenia możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że dzieci zapamiętają to wydarzenie do końca swojego życia.
Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na bal przebierańców, który w tym roku odbył się w środku trwającego właśnie karnawału. Przedszkole opanowały niezmordowane Elzy (który to już rok fenomenu „Frozen?”), Spidermany, Batmany, Supermany, Ironmany i many, many more… 🙂 Furkotały skrzydełka biedronek, pszczółek, wróżek i smoków. Nie zabrakło też dzielnych rycerzy i przedstawicieli służb mundurowych, na szczęście bez akcesoriów do pacyfikacji ;-). Dzieci brały udział w zabawach tanecznych, rytmicznych i ruchowych w swoich, specjalnie przystrojonych na tę okazję salach. Nie zabrakło też balonów – pod sufity i na wynos :-).
Kolejną atrakcją karnawałową był pokaz iluzjonistyczny Armanda Górnego, który zafundował dzieciom dobrą zabawę ubraną w magiczne sztuczki. Przedszkolaki nie wierzyły własnym oczom, ponieważ artysta sprawiał, że przedmioty znikały, pojawiały się znikąd, zmieniały kolory lub wyginały się, choć teoretycznie nie powinny. Nie będziemy zdradzać, co się tam działo – to trzeba po prostu zobaczyć! 🙂
Grudzień to zawsze czas świątecznych przygotowań. Przedszkole zmienia się w małą Laponię – w każdym pomieszczeniu udekorowana choinka, girlandy, tysiące lampek. Gwiazdorki/Mikołaje zwisają z drabinek, spoglądają na dzieci z półeczek w towarzystwie elfów, reniferów, bałwanków i innych świątecznych dekoracji charakterystycznych tylko dla Bożego Narodzenia. Na co dzień słychać kolędy w języku polskim i angielskim, w wersjach tradycyjnych, instrumentalnych, po górolsku, a także po angielsku, włączając to hity z list przebojów. W tym roku w dzień przedszkolnej Wigilii było ciut inaczej, bo zabrakło dwóch grup, aczkolwiek pozostałe dzieci świętowały jak należy, co widać na załączonych obrazkach :-).
Powitaliśmy też „Panią Zimę” Metodą Porannego Kręgu, co zawsze umożliwia dzieciom wielozmysłowe doświadczanie świata. Zaangażowany był wzrok, dzięki przypisanym Zimie kolorom (biały, niebieski), słuch, dzięki dźwiękom dzwonków i trójkątów, węch (świece i kominki zapachowe), smak (miętowa herbatka) oraz obowiązkowo dotyk, w realizowanych eksperymentach – mroźnych, zgodnie z porą roku. Działo się oczywiście dużo więcej, a żeby się dowiedzieć, o czym mowa, zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
W drugiej połowie października wszystkie przedszkolaki z cudownym zaangażowaniem podjęły się prac ogrodowych w ramach projektu edukacyjnego pt. „Jesień w ogrodzie”. W przeciągu około dwóch tygodni (18-29.10.2021) zdziałaliśmy, co następuje:
- obsadziliśmy dwoma gatunkami tujek płot wzdłuż linii tramwajowej; p. Andrzej rozplanował miejsca nasadzeń (dzięki!), natomiast my wykopaliśmy dołki, podsypaliśmy je materiałem organicznym z własnych kompostowników, wsadziliśmy i podlaliśmy obficie;
- w ogródku przy „Statku”, za skrzynkami, w których znajdowały się uprawy m.in. ziemniaków i rzodkwi, sadziliśmy byliny wieloletnie, tworząc urokliwą rabatę, atrakcyjną dla zapylaczy; dziękujemy rodzicom, którzy dostarczyli nam roślinki! (lawendę, wrzosy, hortensje, funkie, żurawki, dzwonki i inne);
- w ogródku Maluszków, ponownie z pomocą p. Andrzeja, który rozplanował nasadzenia, wkopaliśmy mnóstwo cebul kwiatowych, m.in. tulipanów, narcyzów, frezji i krokusów – nie możemy się doczekać, aż zobaczymy wielobarwne efekty naszej pracy!
- wszystkie przedszkolaki zapoznały się z zasadami kompostowania i późniejszego wykorzystania odpadów bioorganicznych w formie nawozu; na całej przestrzeni naszego wspaniałego ogrodu każdy chętny zuch mógł pracować z użyciem grabi i taczek, by zredukować trochę ilość opadłych liści klonowych, które w dużej mierze napełnią kompostowniki; dodatkowym walorem tej pracy była nauka radosnego współdziałania 🙂
We wrześniu wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w wewnętrznych uroczystościach nadania nazw grupowych, w inspiracji rocznym planem pracy pt. „Zabawa w teatr”. Postaciami wybranymi przez dzieci w bieżącym roku przedszkolnym zostały:
– Biedronki (grupa I),
– Smerfy (grupa II),
– Smoki (grupa III),
– Czerwone Kapturki i Wilki (grupa IV),
– Krasnoludki (grupa V),
– Gumisie (grupa VI).
Doskonały wybór, prawda? 🙂
Ponadto, zgodnie z naszym zwyczajem powitaliśmy jesień Metodą Porannego Kręgu, angażując przy tym wszystkie 5 zmysłów. Kontynuacją wielowymiarowego poznania świata był udział dzieci w seansie kina sferycznego. Wybór padł na film o charakterze przyrodoznawczym.
Nasi zerówkowicze uczestniczyli też w spotkaniu z wolontariuszem z Hospicjum Palium. Dowiedzieli się, czym jest wolontariat, dlaczego „Pomaganie dodaje skrzydeł” i tworzyli piękne motyle (symbol kampanii na rzecz rozbudowy hospicjum). O tym, dlaczego akurat motyle, możecie państwo przeczytać –>tutaj<–.