Zajęcia umuzykalniające i taneczne to ważna część dnia każdego przedszkolaka. Taniec i muzyczne zabawy ze śpiewem to wspaniały sposób na rozwój dziecka w wielu aspektach.

Tematyka muzyczna każdych zajęć dobierana jest w zależności od pory roku, świąt, różnych okazji taki jak: Dzień Babci, Dzień Matki, Dzień Dziecka i inne.

Dzieci słuchają muzyki granej „na żywo” na pianinie czy keybordzie i śpiewają piosenki. Wprowadzone są również elementy tańców narodowych i współczesnych.

Rytmika w przedszkolu to często jedyna okazja w życiu na poznanie polskich tańców i piosenek ludowych. Podczas zajęć przeprowadzane są ćwiczenia, których celem jest rozwijanie twórcze inwencji dziecka np. improwizacje ruchowe, śpiewane, grane. Dzieci w trakcie zajęć mogą wyrażać swoje emocje i uczucia ruchem. Zajęcia łączące ruch z muzyką poprawiają koordynację ruchową, rozwijają wyobraźnie dziecka, wzbogacają słownictwo i poprawiają wymowę.

Zajęcia z p. Grażynką odbywają się dwa razy w tygodniu.
Czas trwania zajęć: 25 minut.

Cele zajęć:

• nauka podstawowych kroków i figur niektórych polskich tańców narodowych, regionalnych oraz towarzyskich,
  • przekazywanie wiadomości z zakresu polskich tańców narodowych, regionalnych i towarzyskich,
  • nauczanie tekstów do zabaw ze śpiewem,
  • rozwijanie zdolności motorycznych takich jak: skoczność, szybkość, zwinność, gibkość, równowaga, wytrzymałość,
  • wyrabianie zdolności skupienia uwagi, koncentracji,
  • wyrabianie pamięci rytmicznej i szybkiej orientacji w przestrzeni,
  • nauczanie i doskonalenie różnych form ruchu przy muzyce,
  • nauczanie różnych rodzajów zabaw rytmiczno-tanecznych w celu uatrakcyjnienia zajęć,
  • prezentacja nauczonych układów tanecznych na uroczystościach przedszkolnych.